Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
0
Your cart is empty. Go to Shop
Menu

 

Ponieważ znowu wracam do kamienicznych tematów, przygotowałam dla Was wpis: REMONT MIESZKANIA W KAMIENICY: NAJWIĘKSZE BŁĘDY.

Zapraszam Was na wpis z serii PORADY ARCHITEKTA.

Bo remont mieszkania w kamienicy to wiele możliwych problemów. I błędy, których można uniknąć przygotowując się odpowiednio i czytając mój blog i e-book “Remont Mieszkania w Kamienicy” 🙂 )

Jakie więc są błędy, które można popełnić?

 • 1. NIEDOSZACOWANIE CZASU I BUDŻETU NA REMONT MIESZKANIA W KAMIENICY (np. z powodu złego wyboru mieszkania do zakupu).

Kupienie mieszkania bez świadomości jego wad i tego, co trzeba zrobić żeby móc w nim zamieszkać może doprowadzić do wielu przykrych  rozczarowań. Niekończący się remont i wydatki. Są mieszkania, w których trzeba wymienić okna, zbić tynki, doprowadzić gaz, wzmocnić stropy, całkowicie zmienić układ funkcjonalny. Takie mieszkania będą nieporównanie trudniejsze w remoncie, niż mieszkania z istniejącym ogrzewaniem gazowym, zadbane, o pasującym nam układzie. Samo pozwolenie na budowę może zająć 3-4 miesiące (projekt budowlany+decyzja). To samo dotyczy budżetu remontu. Jakie jeszcze błędy możemy popełnić?

Wpis o tym, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w kamienicy, macie tutaj. 

 • 2. NIEPOPRAWNA KOLEJNOŚĆ PRAC REMONTOWYCH

Nowocyklinowane podłogi porysowane, bo najpierw zrobione zostały podłogi, a potem łazienka? Montaż ościeżnic przed montażem podłóg, co sprawi, że podłogę trzeba nieestetycznie wycinać dookoła ościeżnicy. Wymiana okien po zrobieniu ścian (bo okna np. zamówiliście za późno), co powoduje podwójną robotę przy ich obróbce dookoła. Bez dobrego planu można się tak kręcić i kręcić w kółko przy wykańczaniu mieszkania przypominając sobie wciąż nowe rzeczy do zrobienia.

 • 3. WYBRANIE KILKU EKIP REMONTOWYCH ZAMIAST JEDNEJ

Nie da się ukryć, że jedna sprawna ekipa będzie droższa od pojedynczych fachowców z różnych dziedzin (hydraulik, elektryk, gazownik, cykliniarz, tynkarze itp.), więc może być to celowe, żeby zatrudniać tańszych fachowców. Ważne jest natomiast to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku jednej ekipy odpowiada ona za wszystko i w razie jakichś błędów ponosi za nie odpowiedzialność, oraz pracuje z poszanowaniem już wykonanych prac. Unikniemy w ten sposób wykrętów fachowców w stylu “to nie ja to zrobiłem”, “kto to tak zostawił”, “jakiś idiota to chyba robił”, “co to w ogóle jest” itp. 🙂

 • 4. DECYZJE WNĘTRZARSKIE SPONTANICZNE I NA OSTATNIĄ CHWILĘ

Wykonawca mówi: za dwa dni zaczynam kłaść płytki, a Wy: “ale jakie płytki nie mam płytek!”. I jeździcie przez dwa dni od jednego marketu budowlanego do drugiego, może zahaczając po drodze o jakiś przypadkowy salon z płytkami, gdzie pałętacie się zrozpaczeni i zestresowani pomiędzy regałami. Aż w końcu wybieracie “coś szarego”, albo “coś drewnopodobnego”, “bo się nie znudzi”, “bo nie widać brudu”. A potem to samo z farbami, które wybieracie białe lub szare. Brzmi znajomo?

Dramat, absolutny dramat wnętrzarski. I nic dobrego z tego nie wyniknie, gwarantuję Wam.

O ile nie jesteście projektantami wnętrz z wieloletnim doświadczeniem nie podejmujcie spontanicznych decyzji tego typu. W najlepszym wypadku będzie przeciętnie, a najgorszym – nic nie będzie do niczego pasować, a Wy kilka miesięcy po wprowadzeniu znowu będziecie przeglądać Pinteresta i zastanawiać się, co poszło nie tak i dlaczego u Was nie jest tak ładnie…

 • 5. BRAK ROZPLANOWANEGO UKŁADU NA POCZĄTKU REMONTU

  Już na początku remontu musimy wiedzieć dokładnie, co gdzie będzie włącznie z ustawieniem i wielkością mebli. Tylko to pozwoli nam optymalnie zaprojektować elektrykę. Gniazdka i oświetlenie to jedne z najważniejszych dla wygodnego życia rzeczy. Gniazdka muszą być w odpowiednich miejscach i odpowiedniej ilości.

  Bez porządnego układu funkcjonalnego ani rusz!

Ściany w kamienicach nie trzymają kątów ani płaszczyzn. Widać to zazwyczaj dopiero przy montażu mebli na wymiar albo luster, kiedy okazuje się że wszystko odstaje od ścian. Trzeba wiedzieć gdzie będą te elementy, aby wyrównać ściany w tych miejscach. Uprzedzę: absolutnie nie opłaca się wyrównywać ścian idealnie w całym mieszkaniu.

Może się też zdarzyć, że niewielkie przesunięcie drzwi sprawiłoby, że za drzwiami zmieści się typowa szafa 60-tka…ale nam braknie kilku centymetrów i trzeba kombinować z meblami. Bo nie mieliśmy dobrego układu funkcjonalnego na samym początku.

 • 6. ZA DUŻO ODPOWIEDZIALNOŚCI, NERWY, STRES

To błąd nie tyle technicznie remontowy, co raczej życiowy. Remont jest jedynie częścią naszego życia, w dodatku elementem, który ma zapewnić nam właśnie to przyszłe fajniejsze życie w wygodnym mieszkaniu naszych marzeń. Poświęcanie mu kawałka życia to jedno, ale poświęcanie dla remontu relacji z mężem, dziećmi, przyjaciółmi, strata 1 czy 2 lat życia na nerwy, załatwianie, pracowanie po pracy i w weekendy przy tymże remoncie…nie jest tego po prostu warte.

Zależnie od naszej osobowości możemy się tym remontem cieszyć, ale może on nas też przytłoczyć i spowodować konflikty, nerwy, nawet depresję. Zastanówcie się rozpoczynając remont jak chcecie go przeżyć.

Jeśli ilość nerwów ma być zminimalizowana – zatrudnijcie architekta. Jeśli lubicie remontowe sprawy – super, ale uzgodnijcie to też mężem czy żoną czy partnerem czy z kim tam remontujecie 🙂

P.S. Temat, który cieszył się dużym powodzeniem, to 10 błędów, które projektant wnętrz zauważy u Ciebie w domu.Wystrzegajcie się!

 

remont mieszkania w kamienicy

WSZYSTKIE WPISY

Jeśli chcecie zostać ze mną dłużej, zapraszam Was do moich dwóch grup na Facebooku:

1. Remonty Mieszkań w Kamienicach – grupa porad remontowych specjalistycznie związanych z kamienicami
2. Akademia Urządzania Wnętrz – grupa dyskusyjno-poradnikowe o urządzaniu wnętrz
oraz na mój Instagram

4 komentarze

 1. Agnieszka
  21 lipca 2020 @ 17:13

  Ja jestem przed remontem mieszkania. Mój mąż podchodzi do tego spokojnie i uważa, że wszystko wyjdzie w trakcie i szkoda tracić czasu na planowanie. Ja jednak nie wyobrażam sobie remontu bez przygotowania planu. Wiadomo, pewne punkty można modyfikować, ale jakaś koncepcja musi być. Mieszkanie to miejsce, w którym wypoczywamy, dlatego musimy zadbać o to, żebyśmy czuli się w nim dobrze 🙂

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   22 lipca 2020 @ 08:38

   Koniecznie musi być koncepcja, bo inaczej "w trakcie" wyjdzie tylko katastrofa za katastrofą…moim zdaniem 😀 Powodzenia w planowaniu!

   Reply

 2. WeronikaS
  8 lutego 2023 @ 13:15

  Przyznam się, że już kilka razy podchodziłam do zakupu mieszkania w kamienicy. Jednak zawsze coś mnie przed tym powstrzymywało. Był to chyba lęk przed remontem tak starego budownictwa. Ma ono w sobie swój urok, ale jest również niezwykle trudne do remontu. Dziękuję Ci za ten wpis! Już wiem z czym potencjalnie mogłabym się mierzyć.

  Reply

 3. Anna
  20 września 2023 @ 13:50

  Remont mieszkania w kamienicy praktycznie nigdy nie jest prosty – szczególnie jeśli mieszkanie było nieremontowane przez wiele lat. W tym przypadku warto jest zaplanować z wyprzedzeniem przeprowadzane zmiany – szczególnie w zakresie hydrauliki i elektryki.

  Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *