Cześć!
Zapraszam Was na kolejny wpis z serii PORADY ARCHITEKTA – Ekologiczny remont mieszkania.
Niedawna dyskusja na grupie architektów skierowała mnie na przemyślenia dotyczące ekologicznego podejścia w projektowaniu wnętrz. Jak zrobić ekologiczny remont mieszkania?
W ostatnich czasach wiele osób, ja też, zaczęło się zastanawiać jak możemy naszymi decyzjami wpłynąć na mniejsze zużycie zasobów naszej planety. Cóż – już sama decyzja o kupnie mieszkania w starym budownictwie i odnowienie go z pewnością ma bardziej pozytywny skutek ekologiczny, niż kupno mieszkania w nowym budownictwie. Tymczasem pamiętamy o zabraniu siateczek na zakupy i mierzymy wzrokiem osoby ładujące bezmyślnie warzywa do plastiku…a kupując poliestrowe ciuchy z sieciówek i urządzając mieszkanie i zaśmiecamy planetę dużo, dużo bardziej. Podzielę się z Wami moimi przemyśleniami i wskazówkami co zrobić, żeby nasze wnętrze było bardziej eko – i nie chodzi tym razem o jego wygląd, tylko o nasz sposób działania. Jak więc zrobić ekologiczny remont mieszkania?
6 PRZYKAZAŃ EKOLOGICZNEGO REMONTU MIESZKANIA I URZĄDZANIA WNĘTRZ (w rozumieniu wpływu na Ziemię)
- 1. WYKORZYSTUJ TO, CO ZASTAŁAŚ/EŚ, NIE WYRZUCAJ NIEPOTRZEBNIE
Jasne, niektórzy powiedzą: kupiłem stare mieszkanie w kamienicy, gdzie na podłodze jest taka niezbyt ładna sosnowa podłoga…a ja zawsze marzyłam o dębowym parkiecie w jodełkę. Jeśli naprawdę nie znosisz tej podłogi, to zmień ją (ostatecznie Ty będziesz tam mieszkać), ale mając wiedzę o tym, że to działanie jest bardzo, bardzo nieekologiczne.
Bo ja uważam, i tym kieruję się ogólnie w życiu, że czasem coś w naszym życiu “samo” się decyduje, i wówczas powinniśmy podążać za tym, a nie na siłę robić coś innego. Nie wiem, czy wiecie o co mi chodzi. Jeśli w Waszym mieszkaniu jest już drewniana podłoga to odrestaurujcie ją, a resztę dopasujcie do tej podłogi. Niech ona będzie początkiem projektu mieszkania.
2. JEŚLI OPRÓŻNIASZ MIESZKANIE PRZED REMONTEM, NIE WYRZUCAJ – ROZDAJ
Ogłoszenia na olx, grupach facebookowych, sprzedajemy.pl – dadzą rzeczom drugie życie. Z doświadczenia podpowiem, że lepiej wystawić rzeczy “za czekoladki” (u mnie Toffifee ;)) niż za darmo, bo przy wystawianiu za darmo zgłasza się mnóstwo osób które potem rezygnują, nie odpowiadają itp.
3. KUPUJ UŻYWANE MEBLE I WYPOSAŻENIE WNĘTRZ- Na olx, sprzedajemy.pl, gumtree, gratce i lokalnych serwisach można znaleźć świetne rzeczy! Z takich miejsc pochodzi mój piękny XIX-wieczny francuski stół, stołek barowy (na zdjęciu powyżej) i jeszcze sporo innych cudnych rzeczy, które mam w domu, a czasem znalazłam dla Klientów. Są też strony takie jak yestersen.pl, odwzorowanie.pl, które sprzedają designerskie meble sprzed lat, a także lokalne komisy z używanymi meblami (tam też można znaleźć perełki), pchle targi itp. Takich miejsc jest mnóstwo, jeśli tylko otworzycie się na możliwość kupowania mebli z drugiej ręki.
4. KUPUJ OD LOKALNYCH PRODUCENTÓW, PATRZ NA POLITYKĘ FIRM - Kupując od niewielkich, lokalnych firm, masz wpływ na to, jaką drogę przebywa produkt, dodatkowo wspierasz gospodarkę i zatrudnienie w swoim regionie. Małe firmy łatwiej też sprawdzić jeśli chodzi o pozyskiwanie przez nie materiałów. Pamiętajcie, że “ścieżka” jaką przebywa dany materiał też jest ważna. Małe firmy dodatkowo mają niskie odpady z produkcji (bo oszczędnie dysponują materiałami).
5. KUPUJ RZECZY DOBREJ JAKOŚCI
Cudowną inspiracją dla nas wszystkich niech będzie projekt biura Nordea “Less Waste”
http://workplace.pl/pl/story/less-waste-office-nordea/?fbclid=IwAR28Dolvuv0Ryc-baxym3g6pMLGtMy452l79_cvTx5Rx14MLHw4wVjK4ICU
Biuro Nordea zostało zaprojektowane w dużej części z materiałów z odzysku, używanych, z aukcji internetowych. Jednocześnie jednak, co ważne, projekt spełnił wymagania jakościowe dotychczasowych biur firmy Nordea, został zrealizowany w założonym czasie i budżecie – czyli da się!
Tutaj pisałam o ekologicznych wnętrzach w nieco inny rozumieniu wpływu a nasze zdrowie i samopoczucie:
EKOLOGICZNE MATERIAŁY BUDOWLANE
Jest też na Facebooku ciekawy profil, który nazywa się eKodama, i pisze w bardzo interesujący sposób o ekologicznej i biodegradowalnej architekturze i materiałach budowlanych (bez klejów, dachy pokryte trawą na bazie torfu, i inne tego typu szaleństwa :)) Dowiedziałam się od niej na przykład, że możemy (również kamienice) zamiast styropianem ocieplać słomą lub paździerzem konopnym! Oraz, że przy termomodernizacji ważne jest pamiętanie o ptakach, które znajdują czasem dom na szczelinach w elewacji – możemy zawiesić im domki.

9 września 2020 @ 08:47
bardzo cenny wpis!
1 października 2020 @ 10:07
dziękuję!
1 października 2020 @ 07:48
Czasami niestety starą podłogę trzeba usunąć, ponieważ pod nią kryją się takie niesympatyczne środki jak ksylamit czy subit, które są nie tylko nieekologiczne, ale też niebiezpieczne dla zdrowia!
1 października 2020 @ 10:07
Zgadza się. Bardzo dziękuję za to ważne uzupełnienie wpisu.
13 maja 2021 @ 09:10
Świetny wpis! Warto nadać drugie życie meblom.
13 maja 2021 @ 14:24
zdecydowanie tak
11 października 2021 @ 15:36
Bardzo fajnie, że podchodzisz tak świadomie do tematu ekologii i chcesz o nią dbać w swojej pracy.
1 grudnia 2021 @ 14:32
Odnawianie drewnianych elementów mieszkania czy też zakup rzeczy, mebli, wyposażenia, AGD z drugiej ręki to dla mnie oczywiste i bez problemowe. Ale jaka jest Twoja opinia nt. używanych elementów typu ceramika (umywalka, wc), baterie, kaloryfery, geberit itp. Czyli większe elementy, montowane i jakby trudniejsze do wymiany. Warto? Czy za duże ryzyko?
13 stycznia 2022 @ 11:45
Ja mam u siebie te elementy z olx, kupione z ekspozycji 😀 o ile nie są zniszczone to nie ma problemu.
30 stycznia 2023 @ 13:15
Poruszyłaś w tym wpisie w moim odczuciu bardzo ważny temat. Dbać o planetę możemy w różnych wymiarach, a jeśli da się to zrobić nawet podczas remontu, który notabene wymaga często kupna wielu nowych produktów – to warto jak najbardziej wykorzystać te rady i zadbać o to, by zrobić to jak najbardziej less-waste.
18 września 2023 @ 12:19
Urządzam całe mieszkanie. Jakie sklepy polecacie w Warszawie z płytkami, podłogami, meblami itd.?
Z góry dziękuję pięknie za polecajki!
No i jakie polecicie ładne ale jednocześnie niezbyt wymagające rośliny na balkon oraz do mieszkania. Chciałabym kupić jakieś ładne dodatki i zastanawiam się co sie przyjmie u osoby zapracowanej:
https://hotelsgratis.pl/dlaczego-agapant-nie-kwitnie-uprawa-kwiatu-w-ogrodzie-i-na-balkonie/
Może agapant?