10 komentarzy

  1. Anonimowy
    3 września 2017 @ 12:58

    Bardzo pożyteczny wpis, tylko teraz wykończenie mieszkania będzie mnie pewnie kosztować trzy razy więcej niż zakładałam 😉

    Reply

  2. Miki
    11 września 2017 @ 11:45

    O rany, nigdy nie zwróciłabym na to uwagi. Chciałabym, żebyś rozszerzyła ten wpis – no bo okej, jest w plytach MDF formaldehyd – ale czy to może rzeczywiście szkodzić naszemu zdrowiu? I w jakim stopniu? Pod jakimi warunkami?

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      18 września 2017 @ 19:57

      Tego niestety nie wiem, nie znalazłam badań na ten temat.

      Reply

  3. Zelda
    25 września 2017 @ 00:16

    Dziękuję za ten wpis. Jestem właśnie na etapie wybierania mieszkania i niemalże zdecydowałam się na zakup lokalu w budynku z lat 50-tych, w którym bardzo spodobał mi się dobrze utrzymany parkiet. Dzisiaj niemalże przez przypadek natrafiłam w Internecie na informację, że parkiety kładzione w latach pomiędzy wojna a około 1995 trzeba właściwie koniecznie wyrzucić, ponieważ kładziono je na subicie, który jest rakotwórczy. Chyba za mało się o tym mówi, bo jakim cudem tyle ludzi w Polsce ma w domach taką substancję i nic z tym nie robi?

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      25 września 2017 @ 11:05

      Bardzo dziękuję za tę informację!!! Nie miałam takiej wiedzy wcześniej, uzupełnię wpis.

      Reply

    • Anonimowy
      3 lutego 2018 @ 15:30

      Cześć, na wstępie chciałem powiedzieć, że jest to bardzo fajny blog i właśnie korzystam z niego przed remontem w moim mieszkaniu, które jest również w kamienicy, z tym, że z lat 50. Chciałem się odnieść do tego subitu, gdyż oczywiście wpisując w wyszukiwarce, można znaleźć same wpisy o jego szkodliwości, jednak odnosi się wrażenie, że są to wpisy tendencyjne. Nie mogłem nigdzie znaleźć żadnego fachowego źródła na ten temat. Jako, że możemy się zgodzić bez dyskusji, że jako substancja lotna, jest ona szkodliwa i przez to została wycofana, tak już to, że jest dalej szkodliwa po długim czasie nie bardzo jest dla mnie przyswajalne. Czy może znalazłyście gdzieś jakiś materiał na ten temat weryfikując tą sprawę?

      Reply

    • Anonimowy
      3 lutego 2018 @ 17:01

      znalazłem coś takiego http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=25660CDD Wynikało by z tego, że jeżeli został zastosowany tego rodzaju produkt, lepiej będzie usunąć go całkowicie.

      Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      3 lutego 2018 @ 17:17

      Dziękuję za fachowe uzupełnienie. A czytającym polecam wejść w w.w. artykuł i poczytać o zaleceniach dot. subitu.

      Reply

  4. Robert
    4 lutego 2020 @ 17:52

    Witam
    Trochę się nie zgodzę, pracuje w budownictwie i płyty kartono-gipsowe wytwarza sie z naturalnego gipsu wydobywanego w kopalni.
    Proszę się zapoznać z historia polskiej kopalni http://www.kopalnialeszcze.pl/historia.html.
    Natomiast mieszanki gipsowe ( tynki gipsowe, szpachle )to syntetyki, został wyprodukowany ze spalin, w procesie ich odsiarczania.
    Prosze o wyprostowanie nie prawdziwej informacji o płytach gipsowo-kartonowych.

    Reply

  5. Jola
    25 września 2020 @ 21:38

    🙂

    Reply