Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
0
Your cart is empty. Go to Shop
Menu

 

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać właściwy kolor

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor?

Od wybrania koloru ścian z inspiracji z Pinteresta do jego realizacji we wnętrzu nie jest aż tak blisko, jak by mogło się wydawać. Dla końcowego odbioru pomieszczenia ważny jest konkretny odcień farby, który wybierzemy a ten może zupełnie inaczej wyglądać w każdym wnętrzu, świetle (zależnie od pory dnia, ale i żarówek które wybierzemy). Również biała farba wymaga wybrania odcienia. Nigdy nie decydujcie się na kupno wiadra farby z napisem “biała’ – kolory z wiader są zimne, płaskie i nie warto psuć sobie nimi mieszkania.

Pozornie małe różnice w odcieniach mogą w dużym stopniu wpłynąć na nastrój pokoju. Kluczowe jest dobranie kolorów do światła w pokoju, w odpowiednich proporcjach. Odpowiednio użyte kolory pomogą podkreślić architekturę pokoju i wydobyć jego zalety.

Trzeba też pamiętać, że na nasze wybory duży – zbyt duży – wpływ, ma moda. Pamiętacie różowe łazienki z początku lat 90-tych, czy zielenie lat 80-tych? No właśnie. Nie popełnijcie tego błędu. Wybierajcie kolory, które naprawdę lubicie. Zapomnijcie też o mitach typu “ciemne kolory pomniejszają” – mały pokój wcale niekoniecznie musi być cały biały, a odpowiednio dobrana farba poprawi proporcje pomieszczenia.


Na co więc zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednią farbę do ścian? Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor?

1. Wybieraj raczej kolory z palet kolorów firm i mieszalnika, nie z gotowych “wiaderek”.

Oprócz gotowej czerni, która jest po prostu “najczarniejsza” 🙂

Wszystkie firmy sprzedające farby mają swoje wzorniki kolorów. Najładniejsze jasne kolory, wygodnie ułożone na palecie, ma w swoich wzornikach Flugger, kiedy stosuję kolor ciemniejszy korzystam z uniwersalnych wzorników NCS lub RAL, albo z farb Benjamin Moore, które mają wyjątkowo piękne palety kolorów. Możecie wypożyczyć je za kaucją w sklepach. Potem obejrzyjcie kolory w docelowych pomieszczeniach, zestawiając je z materiałami – kaflami, podłogami – które będą w pomieszczeniu.

Ważne jest spojrzeć obok jakich kolorów w palecie znajduje się “nasz” kolor – jeśli nasz szary jest blisko fioletu istnieje niebezpieczeństwo, że na ścianie wyjdzie zimno-siny.

 

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor
Czy na paletach widzicie, że niebieskości po lewej stronie zdjęcia idą w ciepłą stronę, a te wyżej w chłodną? (wzornik NCS)

 

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor?
Kolory najlepiej zestawiać wszystkie razem – z podłogami, kaflami, fugami. 

2. Zawsze kupuj próbkę i sprawdzaj ją na co najmniej dwóch różnych ścianach

Kiedy wybierzesz już kolor z palety kup próbkę koloru i sprawdź ją na ścianie pomieszczenia, które będziesz malować. Upewnisz się, że kolor jest właściwy – nie za ciemny ani za jasny, i unikniesz ryzyka ponownego malowania ścian.

 

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor
Pomalowana na ścianie próbka. Wybraliśmy z Inwestorami ostatecznie właśnie ten kolor. 

A to już zdjęcie gotowego mieszkania z pomalowaną ścianą. Drzwi i listwy podłogowe pomalowane na RAL 9010 (CAŁE MIESZKANIE MOŻECIE ZOBACZYĆ TUTAJ)

 

dobieranie właściwego odcienia farby
Beże (górne dwie farby) są szczególnie trudne do właściwego wyboru. Na wzorniku kolory wydawały się bardzo zbliżone, a zobaczcie jaka żółta i nieładna wyszła próbka po prawej stronie.

3. Wybierz właściwy odcień bieli

Biel ścian nie powinna być czystą zimną bielą “z wiaderka”, bo pokój zrobi się zimny i nieprzyjazny. Polecam stosować – bardziej lub mniej – ciepłą biel. Najbardziej uniwersalna lekko złamana biel, którą często stosuję, to RAL 9010. Ten kod koloru pochodzi z uniwersalnego wzornika, jest go więc w stanie wyprodukować każda firma.

Czy wiecie, że istnieją całe wzorniki kolorów “off-white” – tj, prawie białych? Przykładem jest wzornik firmy Benjamin Moore, same delikatne, prawie białe, piękne odcienie.

 

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor?
W tym mieszkaniu do sztukaterii i sufitu zastosowałam neutralną bie, a do ścian ciepłą biel, aby powstał kontrast
Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor
Podłogi są tutaj w odcieniu lekko szarego dębu, do tego dobrałam ściany, które powielają tę ciepłą szarość. Drzwi i listwy to RAL 9010. 

 

złamana szarość na ścianie
To to samo mieszkanie co wyżej, i te same kolory, tylko w innym świetle


Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor
W tym mieszkaniu na ścianach zastosowałam bardzo ciepłą, kremowa biel. Bardzo mi się ten kolor podoba i będę go z pewnością często stosować.
Sufit to RAL 9010

4. Konsekwentnie wybieraj paletę kolorów do całego mieszkania, biorąc pod uwagę kolory podłóg, mebli, kafli

Nie chodzi o to, żeby wszystko wyglądało tak samo, ale żeby poszczególne kolory o “klimat” pomieszczeń łączył jakiś wspólny mianownik. Pamiętaj, że biel i czerń pasują do wszystkiego. Można by pokusić się o jakieś zasady, sprawdza się np. łączenie kolorów o podobnym nasyceniu, ale ponieważ wszelkie zasady można łamać, to nie pokuszę się o pobieżne i płytkie “porady” kolorystyczne. Dobierając kolory można natomiast skorzystać z gotowych palet kolorów farb, które do siebie pasują – takie palety oferują np. firmy Benjamin Moore, lub firma Dekoral, gdzie autorką palety Home&Style jest moja koleżanka po fachu, specjalizująca się w kolorach architekt Ola Barczak (z bloga Collage Blog).

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor
 

Fragment palety kolorów stworzonej przez Olę Barczak

trawertyn i szarość w łazience
Ciepła szarość przy trawertynie wydaje się chłodniejsza

 

szara ściana i trawertyn
Zgadnijcie, która z szarości z próbki powyżej jest pomalowana na fragmencie ściany? 🙂 odpowiedź w komentarzach poniżej
 

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor
A tak wygląda ten kolor po pomalowaniu całości łazienki. Dużo mocniej odznaczał się na śnieżnobiałej gładzi, niż w rzeczywistości wygląda


Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor
Moja klatka schodowa (WPIS O JEJ REMONCIE TUTAJ) i ściany w kolorze bardzo ciepłej, lekko żółtej bieli

5. Oświetlenie sztuczne

Po nastaniu zmroku i włączeniu świateł odcienie ścian mogą się diametralnie zmienić! Zależy od od rodzaju oświetlenia, które zastosujemy we wnętrzach. Dlatego kupując żarówki zwróćcie uwagę na parametr odwzorowania barw (CRI) i nie wybierajcie takiego poniżej 90. Również odcień żarówki będzie mieć wpływ na odbiór kolorów – chłodne wnętrze w odcieniach szarości przy zastosowaniu ciepłego światła (2700 K) może zmienić się w romantyczne, ciepłe i przytulne wnętrze.

Przeczytaj więcej o dobieraniu żarówek w TYM MOIM WPISIE O ŻARÓWKACH.

Jak wybrać farbę do ścian i dobrać kolor? O czym pamiętać oprócz kolorów? 

Oprócz kolorów wybierz farbę o możliwie najniższym stopniu połysku (chyba, że zależy Ci konkretnie na błyszczącej ścianie, w innym przypadku błysk podkreśli wszelkie nierówności). Do kuchni, przedpokoju i łazienki farbę o najwyższej (pierwszej) klasie ścieralności.

Uwaga: klasy ścieralności bywają “naciągane” przez firmy, które same wystawiają sobie certyfikaty, warto więc albo sprawdzić te atesty, albo po prostu korzystać ze sprawdzonych farb z wyższej półki.

WSZYSTKIE WPISY

Jeśli chcecie zostać ze mną dłużej, zapraszam Was do moich dwóch grup na Facebooku:

1. Remonty Mieszkań w Kamienicach – grupa porad remontowych specjalistycznie związanych z kamienicami
2. Akademia Urządzania Wnętrz – grupa dyskusyjno-poradnikowe o urządzaniu wnętrz
oraz na mój Instagram

93 komentarze

 1. Anonimowy
  21 czerwca 2017 @ 11:04

  5374 jak dla mnie -:)
  N.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   21 czerwca 2017 @ 11:20

   A nie 😉

   Reply

 2. Unknown
  21 czerwca 2017 @ 12:14

  wygląda na 5373 🙂

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   23 czerwca 2017 @ 21:34

   Tak 🙂

   Reply

 3. Unknown
  21 czerwca 2017 @ 18:49

  5373 bo farby z mieszalnika najczesciej wychodza ciemniejsze w rzeczywistosci niz na palecie.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   23 czerwca 2017 @ 21:35

   Tak, to ten numer 🙂

   Reply

  • Komandor
   30 czerwca 2017 @ 14:41

   To bardzo częste, ze jednak kolor z palety różni się od tego w rzeczywistości. Od czego to zależy?

   Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   30 czerwca 2017 @ 19:52

   Tak naprawdę ten kolor nie jest inny – różnica to fakt, że kolor wydrukowany jest na papierze i inaczej odbija światło, a także że we wzorniku jest widoczny na bardzo małym fragmencie – to nasze oko widzi go inaczej. Dlatego kolor trzeba wypróbować w docelowym pomieszczeniu na docelowej ścianie.

   Reply

 4. Unknown
  21 czerwca 2017 @ 19:41

  Czy mogłaby Pani polecić ze względu na jakość/cenę konkretną farbę danego producenta – akrylową w kolorze RAL 9010 albo zbliżoną? Taką informację jak we wpisie (że poleca Pani ten kolor zamiast zimnej bieli i że większość producentów go oferuje) chciałam przeczytać 🙂
  Za moment będę malować większość ścian i sufitów w domu i właśnie chciałabym dobrze trafić z tą bielą. Podłogi stare -sosnowe na parterze, świerkowe na piętrze. Sosna będzie cyklinowana i planuję wybrać matowy lakier w takim kolorze, żeby wyszedł podobny, jak u Pani w kamienicy. Właśnie do tego drewna chciałam dobrać ładną biel.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   23 czerwca 2017 @ 21:37

   RAK 9010 będzie pasować do wszystkiego. Mogłabym polecić farby Flugger (Flutex 7 do pokojów, Dekso 5 do kuchni i łazienek), a także Teknos i Benjamin Moore. Proszę rozeznać się w cenach i opcjach dostępnych w Pani mieście, będzie Pani mogła podjąć decyzję.

   Reply

 5. Malgo
  22 czerwca 2017 @ 23:48

  Dla mnie również super artykuł – konkretny i uniwersalny.Kwestia koloru to dla mnie temat o tyle wręcz kluczowy przy urządzaniu się co strasznie trudny. Podziwiam taka wyrafinowana zdolność ich łączenia jak u Ciebie Kasiu. I chyba nie jest to kwestia tylko i aż odpowiedniego wykształcenia. Bardzo dziękuję – zaraz będę na etapie malowania i wtedy blysne wiedzą 😉 Przy okazji dlaczego beże wpadające w żółty są be?
  Obstawiam 73 😉

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   23 czerwca 2017 @ 21:40

   73 się zgadza 🙂 beże wpadające w żółty nie są ogólnie be, chyba źle się wyraziłam, ta konkretnie wyglądała jednak w tym konkretnym mieszkaniu źle i nie pasowała do naszej ogólnej koncepcji. Życzę powodzenia w malowaniu! 🙂

   Reply

 6. Anonimowy
  23 czerwca 2017 @ 11:51

  Bardzo pomocny wpis 🙂 A ja mam pytanie odnoście sztukaterii (tej szerszej, która pomalowana zimną bielą), czy ona jest gipsowa czy piankowa? Usmiechnieta

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   23 czerwca 2017 @ 21:41

   Dziękuję 🙂 To poliuretan, czyli "pianka".

   Reply

 7. Alicja z Jak urzadzic wnetrze
  24 czerwca 2017 @ 15:08

  Jak zwykle cenne, rzeczowe porady 🙂 Ja ze swojego doświadczenia dodałabym jeszcze, że wybierając kolor warto zwrócić uwagę jak będzie zachowywał się przy różnym rodzaju i natężeniu oświetlenia (sztuczne/naturalne oraz bardzo jasno/połmrok).

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   26 czerwca 2017 @ 19:58

   napisałam to w drugim zdaniu wpisu, ale może nie wystarczająco podkreśliłam 🙂

   Reply

 8. Anonimowy
  25 czerwca 2017 @ 22:38

  A ja tak nie na temat, ale nie mam insta (a oglądam często co tam u Pani słychać 😉 ) no to się wypowiem tu. Widziałam zdjęcie na insta z nowymi wzornikami i hastagami (tak to się nazywa?) pt. #kronospan. No i jako żona stolarza zorientowana w temacie nawet całkiem dobrze 😉 chcę tylko Pani powiedzieć, że jak już płyty meblowe, to lepsze są z Kronopolu, albo Egera. Są twardsze. Kronospan jest miękki i rzadki (cokolwiek to znaczy 😉 ). Przy cięciu tych płyt z Kronospanu jest praktycznie 100% prawdopodobieństwo, że się będą szczerbić, odpryskiwać. Mają też jeszcze jakieś tam inne minusy, w które ja już nie wnikałam za bardzo, bo tak średnio mnie to interesuje szczerze mówiąc. Na tamtych płytach (kronopol i eger) o wiele lepiej się pracuje. No, tylko że Eger to jest akurat dosyć drogi, to jego minus. To tak trochę się pomądrzyłam 😉 Proszę tego nie odbierać jako krytyki, albo hejtu, czy też chęci popisania się. Chciałam tylko napisać jak to wygląda ze strony ludzi którzy z tym pracują i wiedzą jakie są minusy tych materiałów. Ja akurat lubię, jak ktoś mnie życzliwie uświadomi, jak się sprawy mają i że kupuję coś gorszej jakości 🙂 Jeśli poczuła się Pani urażona to przepraszam z góry, bo nie mam takiego zamiaru. Pozdrawiam serdecznie.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   26 czerwca 2017 @ 20:14

   dziękuję bardzo za takie dokładne informacje, przydadzą się 🙂 mój stolarz się nie skarżył na niższą jakość tych płyt, ale wybadam temat i cieszę się, że podzieliła się Pani ze mną swoim doświadczeniem, to bardzo cenne i zawsze chętnie dowiaduję się takich rzeczy! 🙂

   Reply

 9. Unknown
  4 lipca 2017 @ 18:25

  Mam pytanie pokazana wyżej zieleń- jaki to kolor?

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   10 lipca 2017 @ 15:17

   O które zdjęcie chodzi?

   Reply

 10. Wiktor z Magii Północy
  5 lipca 2017 @ 08:52

  Fakt, odpowiedni dobór koloru do pomieszczenia jest kluczowy dla naszego późniejszego samopoczucia przybywając w nim. Szarości i delikatne błękity podobają mi się szczególnie mocno.

  Reply

 11. Jacek
  7 lipca 2017 @ 08:48

  Dzięki za świetny poradnik, na dniach również zamierzam malować i postanowiłem poszukać jakichś inspiracji, czy mogę się dowiedzieć , malując na dwa kolory ciemniejszy i jaśniejszy , który kolor powinien być na ścianach dłuższych , a który na krótszych ?

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   7 lipca 2017 @ 15:06

   Żeby optycznie przybliżyć wąską ścianę w głębi pomieszczenia należy użyć ciemniejszą farbę.

   Reply

 12. Anonimowy
  7 lipca 2017 @ 13:44

  Czy korzystała Pani z farb z połyskiem? Chciałabym na matowej ścianie pomalowanej farbą lateksową korzystając z szablonu malarskiego namalować wzór, który by odbijał światło. Czy mogłaby Pani polecić farbę do takiego zastosowania?

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   7 lipca 2017 @ 15:07

   Niestety, nie mam osobistych doświadczeń z farbą z połyskiem.

   Reply

 13. Piotr
  10 lipca 2017 @ 08:45

  Bardzo przydatny wpis! Akurat zaczynam urlop, który spędzę na… malowaniu mieszkania. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi uda mi się dobrać kolory lepiej niż zwykle i efekt będzie bardziej zadowalający niż za poprzednim razem 🙂

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   10 lipca 2017 @ 15:19

   Powodzenia ☺

   Reply

 14. igi
  17 lipca 2017 @ 15:58

  Przeczytałam blog z wstrzymanym oddechem! Super! Brakuje tylko wpisu jak dobrać okna. Jaki kolor ramy dopasować do planowanego wnętrza, czy wybierać okno dzielone ramą na pół czy większe, mniejsze. Kiedy można zastosować szprosy itp.

  Reply

 15. igi
  17 lipca 2017 @ 16:01

  Ach i jeszcze chętnie poczytałabym jakie są polecane sposoby oświetlenia stropodachu ;)i jak rozwiązać sposób oświetlenia w wysokim salonie, Pani grafiki np jakie zasłony wybrać, jak dobrać odpowiedni dywan, jak wybrać kolory z obrazów mistrzów są bezcenne! Gdyby pojawiły się takie o oświetleniu byłabym zobowiązana. Dziękuję za wskazówki i serdecznie pozdrawiam

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   21 lipca 2017 @ 22:52

   Dzień dobry, cieszę się, że polubiła Pani blog 🙂 tematy, które Pani proponuje to częściowo nie tematy do wpisów, bo da się je omówić tylko w zestawieniu z konkretnym wnętrzem – zasłony, dywany, nie ma tu uniwersalnych rad odnośnie materiałów i kolorystyki. Okna muszą być projektowane razem z elewacją budynku. Z pewnością jednak pojawi się temat oświetlenia 🙂

   Reply