83 komentarze

  1. Anonimowy
    21 czerwca 2017 @ 11:04

    5374 jak dla mnie -:)
    N.

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      21 czerwca 2017 @ 11:20

      A nie 😉

      Reply

  2. Unknown
    21 czerwca 2017 @ 12:14

    wygląda na 5373 🙂

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      23 czerwca 2017 @ 21:34

      Tak 🙂

      Reply

  3. Unknown
    21 czerwca 2017 @ 18:49

    5373 bo farby z mieszalnika najczesciej wychodza ciemniejsze w rzeczywistosci niz na palecie.

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      23 czerwca 2017 @ 21:35

      Tak, to ten numer 🙂

      Reply

    • Komandor
      30 czerwca 2017 @ 14:41

      To bardzo częste, ze jednak kolor z palety różni się od tego w rzeczywistości. Od czego to zależy?

      Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      30 czerwca 2017 @ 19:52

      Tak naprawdę ten kolor nie jest inny – różnica to fakt, że kolor wydrukowany jest na papierze i inaczej odbija światło, a także że we wzorniku jest widoczny na bardzo małym fragmencie – to nasze oko widzi go inaczej. Dlatego kolor trzeba wypróbować w docelowym pomieszczeniu na docelowej ścianie.

      Reply

  4. Unknown
    21 czerwca 2017 @ 19:41

    Czy mogłaby Pani polecić ze względu na jakość/cenę konkretną farbę danego producenta – akrylową w kolorze RAL 9010 albo zbliżoną? Taką informację jak we wpisie (że poleca Pani ten kolor zamiast zimnej bieli i że większość producentów go oferuje) chciałam przeczytać 🙂
    Za moment będę malować większość ścian i sufitów w domu i właśnie chciałabym dobrze trafić z tą bielą. Podłogi stare -sosnowe na parterze, świerkowe na piętrze. Sosna będzie cyklinowana i planuję wybrać matowy lakier w takim kolorze, żeby wyszedł podobny, jak u Pani w kamienicy. Właśnie do tego drewna chciałam dobrać ładną biel.

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      23 czerwca 2017 @ 21:37

      RAK 9010 będzie pasować do wszystkiego. Mogłabym polecić farby Flugger (Flutex 7 do pokojów, Dekso 5 do kuchni i łazienek), a także Teknos i Benjamin Moore. Proszę rozeznać się w cenach i opcjach dostępnych w Pani mieście, będzie Pani mogła podjąć decyzję.

      Reply

  5. Malgo
    22 czerwca 2017 @ 23:48

    Dla mnie również super artykuł – konkretny i uniwersalny.Kwestia koloru to dla mnie temat o tyle wręcz kluczowy przy urządzaniu się co strasznie trudny. Podziwiam taka wyrafinowana zdolność ich łączenia jak u Ciebie Kasiu. I chyba nie jest to kwestia tylko i aż odpowiedniego wykształcenia. Bardzo dziękuję – zaraz będę na etapie malowania i wtedy blysne wiedzą 😉 Przy okazji dlaczego beże wpadające w żółty są be?
    Obstawiam 73 😉

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      23 czerwca 2017 @ 21:40

      73 się zgadza 🙂 beże wpadające w żółty nie są ogólnie be, chyba źle się wyraziłam, ta konkretnie wyglądała jednak w tym konkretnym mieszkaniu źle i nie pasowała do naszej ogólnej koncepcji. Życzę powodzenia w malowaniu! 🙂

      Reply

  6. Anonimowy
    23 czerwca 2017 @ 11:51

    Bardzo pomocny wpis 🙂 A ja mam pytanie odnoście sztukaterii (tej szerszej, która pomalowana zimną bielą), czy ona jest gipsowa czy piankowa? Usmiechnieta

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      23 czerwca 2017 @ 21:41

      Dziękuję 🙂 To poliuretan, czyli "pianka".

      Reply

  7. Alicja z Jak urzadzic wnetrze
    24 czerwca 2017 @ 15:08

    Jak zwykle cenne, rzeczowe porady 🙂 Ja ze swojego doświadczenia dodałabym jeszcze, że wybierając kolor warto zwrócić uwagę jak będzie zachowywał się przy różnym rodzaju i natężeniu oświetlenia (sztuczne/naturalne oraz bardzo jasno/połmrok).

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      26 czerwca 2017 @ 19:58

      napisałam to w drugim zdaniu wpisu, ale może nie wystarczająco podkreśliłam 🙂

      Reply

  8. Anonimowy
    25 czerwca 2017 @ 22:38

    A ja tak nie na temat, ale nie mam insta (a oglądam często co tam u Pani słychać 😉 ) no to się wypowiem tu. Widziałam zdjęcie na insta z nowymi wzornikami i hastagami (tak to się nazywa?) pt. #kronospan. No i jako żona stolarza zorientowana w temacie nawet całkiem dobrze 😉 chcę tylko Pani powiedzieć, że jak już płyty meblowe, to lepsze są z Kronopolu, albo Egera. Są twardsze. Kronospan jest miękki i rzadki (cokolwiek to znaczy 😉 ). Przy cięciu tych płyt z Kronospanu jest praktycznie 100% prawdopodobieństwo, że się będą szczerbić, odpryskiwać. Mają też jeszcze jakieś tam inne minusy, w które ja już nie wnikałam za bardzo, bo tak średnio mnie to interesuje szczerze mówiąc. Na tamtych płytach (kronopol i eger) o wiele lepiej się pracuje. No, tylko że Eger to jest akurat dosyć drogi, to jego minus. To tak trochę się pomądrzyłam 😉 Proszę tego nie odbierać jako krytyki, albo hejtu, czy też chęci popisania się. Chciałam tylko napisać jak to wygląda ze strony ludzi którzy z tym pracują i wiedzą jakie są minusy tych materiałów. Ja akurat lubię, jak ktoś mnie życzliwie uświadomi, jak się sprawy mają i że kupuję coś gorszej jakości 🙂 Jeśli poczuła się Pani urażona to przepraszam z góry, bo nie mam takiego zamiaru. Pozdrawiam serdecznie.

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      26 czerwca 2017 @ 20:14

      dziękuję bardzo za takie dokładne informacje, przydadzą się 🙂 mój stolarz się nie skarżył na niższą jakość tych płyt, ale wybadam temat i cieszę się, że podzieliła się Pani ze mną swoim doświadczeniem, to bardzo cenne i zawsze chętnie dowiaduję się takich rzeczy! 🙂

      Reply

  9. Unknown
    4 lipca 2017 @ 18:25

    Mam pytanie pokazana wyżej zieleń- jaki to kolor?

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      10 lipca 2017 @ 15:17

      O które zdjęcie chodzi?

      Reply

  10. Wiktor z Magii Północy
    5 lipca 2017 @ 08:52

    Fakt, odpowiedni dobór koloru do pomieszczenia jest kluczowy dla naszego późniejszego samopoczucia przybywając w nim. Szarości i delikatne błękity podobają mi się szczególnie mocno.

    Reply

  11. Jacek
    7 lipca 2017 @ 08:48

    Dzięki za świetny poradnik, na dniach również zamierzam malować i postanowiłem poszukać jakichś inspiracji, czy mogę się dowiedzieć , malując na dwa kolory ciemniejszy i jaśniejszy , który kolor powinien być na ścianach dłuższych , a który na krótszych ?

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      7 lipca 2017 @ 15:06

      Żeby optycznie przybliżyć wąską ścianę w głębi pomieszczenia należy użyć ciemniejszą farbę.

      Reply

  12. Anonimowy
    7 lipca 2017 @ 13:44

    Czy korzystała Pani z farb z połyskiem? Chciałabym na matowej ścianie pomalowanej farbą lateksową korzystając z szablonu malarskiego namalować wzór, który by odbijał światło. Czy mogłaby Pani polecić farbę do takiego zastosowania?

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      7 lipca 2017 @ 15:07

      Niestety, nie mam osobistych doświadczeń z farbą z połyskiem.

      Reply

  13. Piotr
    10 lipca 2017 @ 08:45

    Bardzo przydatny wpis! Akurat zaczynam urlop, który spędzę na… malowaniu mieszkania. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi uda mi się dobrać kolory lepiej niż zwykle i efekt będzie bardziej zadowalający niż za poprzednim razem 🙂

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      10 lipca 2017 @ 15:19

      Powodzenia ☺

      Reply

  14. igi
    17 lipca 2017 @ 15:58

    Przeczytałam blog z wstrzymanym oddechem! Super! Brakuje tylko wpisu jak dobrać okna. Jaki kolor ramy dopasować do planowanego wnętrza, czy wybierać okno dzielone ramą na pół czy większe, mniejsze. Kiedy można zastosować szprosy itp.

    Reply

  15. igi
    17 lipca 2017 @ 16:01

    Ach i jeszcze chętnie poczytałabym jakie są polecane sposoby oświetlenia stropodachu ;)i jak rozwiązać sposób oświetlenia w wysokim salonie, Pani grafiki np jakie zasłony wybrać, jak dobrać odpowiedni dywan, jak wybrać kolory z obrazów mistrzów są bezcenne! Gdyby pojawiły się takie o oświetleniu byłabym zobowiązana. Dziękuję za wskazówki i serdecznie pozdrawiam

    Reply

    • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
      21 lipca 2017 @ 22:52

      Dzień dobry, cieszę się, że polubiła Pani blog 🙂 tematy, które Pani proponuje to częściowo nie tematy do wpisów, bo da się je omówić tylko w zestawieniu z konkretnym wnętrzem – zasłony, dywany, nie ma tu uniwersalnych rad odnośnie materiałów i kolorystyki. Okna muszą być projektowane razem z elewacją budynku. Z pewnością jednak pojawi się temat oświetlenia 🙂

      Reply

  16. Raw
    21 sierpnia 2017 @ 12:01

    Dziękuję za wyczerpujący artykuł. Ostatnio planowałam przemalowanie wnętrza i poważnie zastanawiałam sie nad pomalowaniem go na kolor biały. Pewnie w swojej niewiedzy kupiłabym duże opakowanie farby z napisem ,,Biała".
    Zależy mi raczej na cieplejszym śmietankowym kolorze we wnętrzu. Najtrudniejszy będzie chyba wybór koloru w gabinecie. Zależy mi na delikatnej mięcie.

    Reply

  17. pinat
    22 sierpnia 2017 @ 10:38

    Biały to też jest jakaś opcja, ale zabardzo kojarzy mi się z dawnymi czasami kiedy oprócz białych farb nic nie było.

    Reply

  18. Artur
    25 sierpnia 2017 @ 07:32

    Szary bardzo fajnie wychodzi i jest też uniwersalny pasuje do wnętrza bardzo dobrze ja wybrałem taki odcień szarego dość jasny i jestem zadowolony.

    Reply

  19. http://www.mo-architekci.pl/
    25 sierpnia 2017 @ 10:01

    Kasiu, jak sama na pewno wiesz, z tą swobodą w wyborze kolorów i odcieni, o której na początku napisałaś naprawdę trzeba uważać :). Niejednokrotnie zdarzało się nam (Tobie zapewne też), że przychodziliśmy do Klienta i zastawaliśmy tam żywe odcienie żółtego połączonego z zielenią i różem, a na pytanie o ulubione kolory odpowiedź brzmiała… zgadnijcie.

    Wybierając kolor do pomieszczenia należy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie wybierać zbyt jaskrawych lub żywych odcieni i nie łączyć tego w jedną całość. W efekcie będziemy się męczyć w takim pomieszczeniu – czasami ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że przebywanie w pomieszczeniach, które są pomalowane agresywnymi kolorami powoduje gorszy nastrój i próbują znaleźć przyczynę gdzieś indziej, to w pogodzie, to w ciśnieniu, to w przemęczeniu.

    Jeśli nie czujemy się dobrzy w doborze odpowiednich barw dla naszych ścian bezpieczniej będzie powierzyć je w ręce specjalisty lub kierować się zasadą, że im bardziej pastelowe i neutralne kolory tym lepiej. Warto pamiętać także, że jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń, więc będą idealne w niewielkich pomieszczeniach.

    Reply

  20. Anonimowy
    29 sierpnia 2017 @ 12:39

    Dzień dobry Pani Katarzyno, a czy mogę się Pani poradzić? Co prawda mam architekta, ale różnimy się w tym zdaniu. Chodzi o kolor, ale fug. Co myśli Pani o kolorze białym do małych płytek 7,5×15 cm w kolorze jade? Płytki takie nie będą w całej łazience. Będą na gebericie, na obudowie wanny oraz we wnęce nad wanną. Ściany okalające wannę to duże białe płytki. Ściana prostopadła przy geberice też będzie biała, ale z płytek małych (będzie spójność ściany z geberitem i prostopadłej, obie wykończone listwą, na obu płytki do 120cm). Zainspirowana wieloma zdjęciami na stronie producenta, pomyślałam, niech będzie biała fuga. Jedynie na listwie dam chyba kolor jade, żeby listwy tak nie poszatkować. Płytki to Equipe Masia Jade. Pani jest za czy przeciw fugom w innym kolorze niż płytki? Z wyjątkiem Pani fugi w przedpokoju oczywiście 😉
    Marta P.

    Reply