Mnóstwo jest w możliwych w mieszkaniu i domu nowoczesnych rozwiązań, które projektanci wnętrz traktują jako standard, a które bywają zaskakującymi dla moich Klientów. Do tych rozwiązań wciąż dochodzą nowe, które podbijają rynek (ostatnio miski wc bez kołnierza) i powoli stają się standardem, kiedy chcemy wygodnie, praktycznie mieszkać. Dla Was spisałam te rozwiązania, być może pomogą Wam przy urządzaniu Waszych wnętrz. Choć, jak zawsze, przede wszystkim doradzam wynajęcie dobrego architekta 🙂
UKŁAD MIESZKANIA
Zawsze podkreślam, że jest to najważniejsze. Układ, perspektywy, widoki, kształt i kompozycja pomieszczenia, a także wygodne przejścia, dojścia, skrytki i dodatkowe pomieszczenia, jeśli więc mamy możliwości ingerować w ten układ – od tego właśnie zacznijmy.
Miejsce na szafy w zabudowie
Już na etapie projektu powinniśmy to przewidzieć – wnęki lub “dziwne” kształty ścian mogą ułatwić nam ukrycie dużych szaf do przechowywania. Sprytnym patentem jest zrobienie miejsca idealnie pod np. gotową szafę z IKEA, która będzie wyglądać jak wykonywana na zamówienie!
Garderoba
Nawet w stosunkowo niewielkim mieszkaniu, zależnie od jego układu, może udać się wygospodarować miejsce na garderobę, która pomoże nam ukryć w mieszkaniu takie sprzęty, jak odkurzacz, deska do prasowania, zimowe ciuchy, czy nawet wózki i narty.
Spiżarnia
To już raczej luksus dla mieszkańców domków, zauważyłam jednak że stosunkowo rzadko projektowany, choć tak przecież przydatny. Pamiętajmy tylko, że lepiej żeby spiżarnia była od strony północnej domu.
Łazienka przy sypialni
Świetne, wygodne rozwiązanie. Warto, jeśli tylko są takie możliwości.
Dwie łazienki lub łazienka+wc
Przy obecnym, szybkim trybie życia, 2 łazienki są standardem w dużych mieszkaniach. Kiedy można – warto.
Ogrzewanie podłogowe
Możliwe również przy deskach podłogowych (warstwowych), szczególnie w łazienkach jest już standardem. W pozostałych pomieszczeniach
A jeśli nie wodne, to chociaż w postaci maty elektrycznej (droższe, opłaca się tylko w niewielkich pomieszczeniach)
ELEKTRYKA
Po układzie, to najważniejsze do zaprojektowania na samym początku. Przemyślmy dobrze, gdzie chcemy mieć światło, gdzie je zapalać i gasić. Wygoda elektryki nie podwyższa znacznie kosztów, a za to znacznie zmienia komfort użytkowania wnętrza.
Włączniki schodowe
…czyli takie, które włączamy w jednym miejscu, a wyłączamy w innym. Przydatne w przedpokoju i sypialni, gdzie z łóżka możemy wyłączyć górne światło.
…czyli takie, które włączamy w jednym miejscu, a wyłączamy w innym. Przydatne w przedpokoju i sypialni, gdzie z łóżka możemy wyłączyć górne światło.
Nastrojowe oświetlenie
Oświetlenie górne i boczne musi być zaplanowane w każdym pomieszczeniu – również w łazience. W łazience mogą to być kinkiety, w kuchni na przykład listwa LED pod szafkami, która zarówno oświetli blat, jak i doda ciepła. Rozwiązaniem, które lubię, są ściemniacze oświetlenia – małym kosztem można wpływać na nastrój całego wnętrza.
Gniazdka z USB
Przy łóżku, gdzie często ładujemy telefony, bardzo przydatne.
Gniazdo z USB |
ROZWIĄZANIA DO DOMÓW
Zsyp na pranie
Czy wiecie, że z łazienek na piętrze prosto do pralni w piwnicy może prowadzić zsyp na pranie? Odchodzi wówczas noszenie prania w dół po schodach, a w łazience oszczędzamy miejsce, bo nie musimy mieć kosza na brudną bieliznę.
Odkurzacz centralny
Składa się z silnika, znajdującego się zazwyczaj w piwnicy, i systemu rur rozprowadzonego w ścianach. Do wtyczek w ścianie podłączamy się i odkurzamy – bez hałasu (bo silnik znajduje się gdzie indziej), bez noszenia odkurzacza bo schodach.
źródło |
KUCHNIA
Wyciągana wylewka
Wyciągana prysznicowa końcówka baterii kuchennej ułatwia nalewanie wody do czajnika, czy mycie owoców.
Wyciągana wylewka, źródło: Grohe |
Bateria do zimnej wody
W Polsce zupełnie nieznana, popularna w Stanach Zjednoczonych – według mnie świetne, choć bajeranckie rozwiązanie. U mnie w kuchni będzie, właśnie czeka na montaż 🙂
Składana bateria do zimnej wody nad kuchenką; źródło |
Śmietnik otwierany kolanem bez potrzeby używania rąk
Otwieranie przyciskaniem kolana, lub ze wspomaganiem elektrycznym Servo Drive
ŁAZIENKA
Bidet/armatura bidetowa
Ułatwienie szczególnie dla kobiet. Niezbyt popularne rozwiązanie, ze względu na ograniczoną ilość miejsca, którą mamy zazwyczaj w łazience. A kiedy nie mamy miejsca na bidet, wystarczy armatura bidetowa – taki “prysznic” przy wc. Potrzeba tylko dodatkowego podłączenia wody przy wc.
deska wolnoopadająca
obecnie to też już pewien standard – koniec z trzaskaniem, i przystrzaśniętymi łapkami dzieci
Muszla Rimfree
obecnie to też już pewien standard – koniec z trzaskaniem, i przystrzaśniętymi łapkami dzieci
Muszla Rimfree
Technologia Rimfree (spłukiwanie wody w wc bez kołnierza) została wynaleziona stosunkowo niedawno, większość producentów produkuje już takie muszle. Taka budowa ułatwia czyszczenie wnętrza muszli.
Baterie z termostatem
Taka bateria wypuszcza wodę o wcześniej ustawionej temperaturze Nie musimy ręcznie ustawiać ulubionej temperatury kąpieli czy prysznica, nie ma też możliwości poparzenia.
Uwaga: nie polecane przy piecach gazowych
Czy o czymś zapomniałam?
P.S. Jak Wam się podoba większa czcionka na blogu oraz nowy system komentowania, Disqus? Nie przeraźcie się, nie trzeba się logować, tutaj również można dodawać komentarze anonimowo 🙂
—————————————-
Zapraszam Was do moich dwóch grup na Facebooku:
1. Remonty Mieszkań w Kamienicach – grupa porad remontowych specjalistycznie związanych z kamienicami
2. Akademia Urządzania Wnętrz – grupa dyskusyjna o urządzaniu wnętrz 🙂
oraz na mój Instagram:
instagram.com/architekt_na_szpilkach/
Gosia
6 stycznia 2017 @ 21:57
Dzięki za przydatne porady:) nowością dla mnie jest bateria na zimną wodę, muszla rimfree oraz gniazdko z usb, niedługo będę remontować łazienkę i taką muszlę muszę mieć, bidet używam i nie wyobrażam sobie łazienki bez niego.
Gdzie można kupić taką baterię na zimną wodę?
Pozdrawiam, Gosia
Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
6 stycznia 2017 @ 22:46
Ja kupowałam na Aliexpress, ale można też na ebayu i innych aukcjach zagranicznych.
Gosia
7 stycznia 2017 @ 16:35
Dziękuję, zapytam jeszcze gdzie można kupić dobrej jakości listwy przypodłogowe w okolicy Trójmiasta? montowałaś u siebie białe czy w innym kolorze?
Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
7 stycznia 2017 @ 18:35
Mam drewniane, sosnowe – takie można kupić w każdym składzie drewna, proste wzory również w marketach budowlanych.
Anonimowy
8 lutego 2017 @ 19:08
Dlaczego baterii z termostatem nie poleca gazowego? Ja właśnie chciałam tak zamontować
Meggi
11 lutego 2017 @ 14:21
Fajny przydatny wpis jak i caly blog! W komentarzu przy ktoryms wpisie wspomnialas ze bedziesz pisac o polaczeniu roznych kolorow mebli w pomieszczeniu.tez czekam na ten wpis:) w domu bede miala ciemna podloge w salonie polaczonym z jadalnia, i zastanawiam sie jakiego koloru dobrac stol oraz meble przy jadalni zeby nie bylo zbyt ciemno, moze ma Pani takie inspiracje w swoich zasobach 😉 pozdrawiam!
Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
3 maja 2017 @ 17:23
Co do dobrania mebli do podłogi u Pani to obawiam się, że to temat na cały projekt, nie jestem w stanie po samym opisie powiedzieć, co będzie u Pani dobrze wyglądać. Wpisy o połączeniach kolorów już się pojawiły – proszę poszukać 🙂 Pozdrawiam serdecznie! 🙂
Aga Tka
31 lipca 2017 @ 06:08
Planowałam u siebie muszle bez rantów, ale… może i się fajnie czyści, ale znajomy sprzedawca powiedział że mają u siebie w sklepie taką w toalecie i kiedy panowie załatwiają się na stojąco wtedy ciecz ( 🙂 ) rozbryzguje się po podłodze. Sprawdziłam – faktycznie w tej toalecie na podłodze są przyschnięte kropelki. Zrezygnowałam, wolę raz na jakiś czas pomęczyć się z czyszczeniem muszli niż mieć ciągle zasiusianą podłogę 🙂
Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
31 lipca 2017 @ 13:15
Haha! Dziekuję Ci bardzo za te informację, bo to przecież, choć trochę zabawna, to bardzo istotna sprawa!
Ala
6 sierpnia 2017 @ 16:15
mam taką muszlę,jak panowie trochę się skupią podczas…to nic ie rozbryzguje 🙂