Cześć!
Zapraszam Was na kolejny wpis z serii PORADY ARCHITEKTA – Ekologiczny remont mieszkania.
Niedawna dyskusja na grupie architektów skierowała mnie na przemyślenia dotyczące ekologicznego podejścia w projektowaniu wnętrz. Jak zrobić ekologiczny remont mieszkania?
W ostatnich czasach wiele osób, ja też, zaczęło się zastanawiać jak możemy naszymi decyzjami wpłynąć na mniejsze zużycie zasobów naszej planety. Cóż – już sama decyzja o kupnie mieszkania w starym budownictwie i odnowienie go z pewnością ma bardziej pozytywny skutek ekologiczny, niż kupno mieszkania w nowym budownictwie. Tymczasem pamiętamy o zabraniu siateczek na zakupy i mierzymy wzrokiem osoby ładujące bezmyślnie warzywa do plastiku…a kupując poliestrowe ciuchy z sieciówek i urządzając mieszkanie i zaśmiecamy planetę dużo, dużo bardziej. Podzielę się z Wami moimi przemyśleniami i wskazówkami co zrobić, żeby nasze wnętrze było bardziej eko – i nie chodzi tym razem o jego wygląd, tylko o nasz sposób działania. Jak więc zrobić ekologiczny remont mieszkania?
6 PRZYKAZAŃ EKOLOGICZNEGO REMONTU MIESZKANIA I URZĄDZANIA WNĘTRZ (w rozumieniu wpływu na Ziemię)
- 1. WYKORZYSTUJ TO, CO ZASTAŁAŚ/EŚ, NIE WYRZUCAJ NIEPOTRZEBNIE
Jasne, niektórzy powiedzą: kupiłem stare mieszkanie w kamienicy, gdzie na podłodze jest taka niezbyt ładna sosnowa podłoga…a ja zawsze marzyłam o dębowym parkiecie w jodełkę. Jeśli naprawdę nie znosisz tej podłogi, to zmień ją (ostatecznie Ty będziesz tam mieszkać), ale mając wiedzę o tym, że to działanie jest bardzo, bardzo nieekologiczne.
Bo ja uważam, i tym kieruję się ogólnie w życiu, że czasem coś w naszym życiu “samo” się decyduje, i wówczas powinniśmy podążać za tym, a nie na siłę robić coś innego. Nie wiem, czy wiecie o co mi chodzi. Jeśli w Waszym mieszkaniu jest już drewniana podłoga to odrestaurujcie ją, a resztę dopasujcie do tej podłogi. Niech ona będzie początkiem projektu mieszkania.
2. JEŚLI OPRÓŻNIASZ MIESZKANIE PRZED REMONTEM, NIE WYRZUCAJ – ROZDAJ
Ogłoszenia na olx, grupach facebookowych, sprzedajemy.pl – dadzą rzeczom drugie życie. Z doświadczenia podpowiem, że lepiej wystawić rzeczy “za czekoladki” (u mnie Toffifee ;)) niż za darmo, bo przy wystawianiu za darmo zgłasza się mnóstwo osób które potem rezygnują, nie odpowiadają itp.
3. KUPUJ UŻYWANE MEBLE I WYPOSAŻENIE WNĘTRZ- Na olx, sprzedajemy.pl, gumtree, gratce i lokalnych serwisach można znaleźć świetne rzeczy! Z takich miejsc pochodzi mój piękny XIX-wieczny francuski stół, stołek barowy (na zdjęciu powyżej) i jeszcze sporo innych cudnych rzeczy, które mam w domu, a czasem znalazłam dla Klientów. Są też strony takie jak yestersen.pl, odwzorowanie.pl, które sprzedają designerskie meble sprzed lat, a także lokalne komisy z używanymi meblami (tam też można znaleźć perełki), pchle targi itp. Takich miejsc jest mnóstwo, jeśli tylko otworzycie się na możliwość kupowania mebli z drugiej ręki.
4. KUPUJ OD LOKALNYCH PRODUCENTÓW, PATRZ NA POLITYKĘ FIRM - Kupując od niewielkich, lokalnych firm, masz wpływ na to, jaką drogę przebywa produkt, dodatkowo wspierasz gospodarkę i zatrudnienie w swoim regionie. Małe firmy łatwiej też sprawdzić jeśli chodzi o pozyskiwanie przez nie materiałów. Pamiętajcie, że “ścieżka” jaką przebywa dany materiał też jest ważna. Małe firmy dodatkowo mają niskie odpady z produkcji (bo oszczędnie dysponują materiałami).
5. KUPUJ RZECZY DOBREJ JAKOŚCI
Cudowną inspiracją dla nas wszystkich niech będzie projekt biura Nordea “Less Waste”
http://workplace.pl/pl/story/less-waste-office-nordea/?fbclid=IwAR28Dolvuv0Ryc-baxym3g6pMLGtMy452l79_cvTx5Rx14MLHw4wVjK4ICU
Biuro Nordea zostało zaprojektowane w dużej części z materiałów z odzysku, używanych, z aukcji internetowych. Jednocześnie jednak, co ważne, projekt spełnił wymagania jakościowe dotychczasowych biur firmy Nordea, został zrealizowany w założonym czasie i budżecie – czyli da się!
Tutaj pisałam o ekologicznych wnętrzach w nieco inny rozumieniu wpływu a nasze zdrowie i samopoczucie:
EKOLOGICZNE MATERIAŁY BUDOWLANE
Jest też na Facebooku ciekawy profil, który nazywa się eKodama, i pisze w bardzo interesujący sposób o ekologicznej i biodegradowalnej architekturze i materiałach budowlanych (bez klejów, dachy pokryte trawą na bazie torfu, i inne tego typu szaleństwa :)) Dowiedziałam się od niej na przykład, że możemy (również kamienice) zamiast styropianem ocieplać słomą lub paździerzem konopnym! Oraz, że przy termomodernizacji ważne jest pamiętanie o ptakach, które znajdują czasem dom na szczelinach w elewacji – możemy zawiesić im domki.
WŁ
9 września 2020 @ 08:47
bardzo cenny wpis!
Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
1 października 2020 @ 10:07
dziękuję!
organy
1 października 2020 @ 07:48
Czasami niestety starą podłogę trzeba usunąć, ponieważ pod nią kryją się takie niesympatyczne środki jak ksylamit czy subit, które są nie tylko nieekologiczne, ale też niebiezpieczne dla zdrowia!
Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
1 października 2020 @ 10:07
Zgadza się. Bardzo dziękuję za to ważne uzupełnienie wpisu.
smartbudynek
13 maja 2021 @ 09:10
Świetny wpis! Warto nadać drugie życie meblom.
Katarzyna Antończyk
13 maja 2021 @ 14:24
zdecydowanie tak
smartb
11 października 2021 @ 15:36
Bardzo fajnie, że podchodzisz tak świadomie do tematu ekologii i chcesz o nią dbać w swojej pracy.
Ania
1 grudnia 2021 @ 14:32
Odnawianie drewnianych elementów mieszkania czy też zakup rzeczy, mebli, wyposażenia, AGD z drugiej ręki to dla mnie oczywiste i bez problemowe. Ale jaka jest Twoja opinia nt. używanych elementów typu ceramika (umywalka, wc), baterie, kaloryfery, geberit itp. Czyli większe elementy, montowane i jakby trudniejsze do wymiany. Warto? Czy za duże ryzyko?
Katarzyna Antończyk
13 stycznia 2022 @ 11:45
Ja mam u siebie te elementy z olx, kupione z ekspozycji 😀 o ile nie są zniszczone to nie ma problemu.
JanB
30 stycznia 2023 @ 13:15
Poruszyłaś w tym wpisie w moim odczuciu bardzo ważny temat. Dbać o planetę możemy w różnych wymiarach, a jeśli da się to zrobić nawet podczas remontu, który notabene wymaga często kupna wielu nowych produktów – to warto jak najbardziej wykorzystać te rady i zadbać o to, by zrobić to jak najbardziej less-waste.
Beata
18 września 2023 @ 12:19
Urządzam całe mieszkanie. Jakie sklepy polecacie w Warszawie z płytkami, podłogami, meblami itd.?
Z góry dziękuję pięknie za polecajki!
No i jakie polecicie ładne ale jednocześnie niezbyt wymagające rośliny na balkon oraz do mieszkania. Chciałabym kupić jakieś ładne dodatki i zastanawiam się co sie przyjmie u osoby zapracowanej:
https://hotelsgratis.pl/dlaczego-agapant-nie-kwitnie-uprawa-kwiatu-w-ogrodzie-i-na-balkonie/
Może agapant?