Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
0
Your cart is empty. Go to Shop
Menu

nowa podłoga ze starymi futrynami i opaskami drzwiowymi
…trzeba jeszcze pouzupełniać, ale drewno wygląda już pięknie

Dziś będzie krótko i zdjęciowo – o drobnostkach, których jest mnóstwo przy tego typu remoncie. O tym, czego nie ma w mieszkaniach nowych, w mieszkaniach w blokach. O tym, czego nie ma kiedy nie decydujemy się na zostawianie starych podłóg, odkrywanie cegieł, renowację drzwi.
O drobnostkach, dziesiątkach drobnych rzeczy do wykonania/zlecenia/dopilnowania, zanim mieszkanie będzie się nadawać do zamieszkania. Zobaczcie sami, o co mi chodzi, dopiero na zdjęciach w dużym zbliżeniu to wszystko widać.

P.S. Cały czas lubię moje mieszkanie, i uwielbiam kamienice – pomimo tych niedogodności wiem, że efekt będzie warty wysiłku 🙂

deski pod piecem w starej podłodze sosnowej
stare krzywe drewniane drzwi
Te drzwi musiałam wymienić na inne, znalezione w mojej komórce na strychu. Te drugie drzwi musiały być podcięte, a zawiasy przeniesione tak, aby pasować do “nie swojej” ościeżnicy
odkryta cegła w kamienicy
stara i nowa podłoga, wyrównanie progów
różnica między starym a nowym drewnem
Z nową łatwiej, prawda? 🙂 
podłoga cementowa w kamienicy
…trzeba jeszcze pouzupełniać, ale drewno wygląda już pięknie

drewniane okno do renowacji
ściana z cegły w kamienicy
stare drzwi w trakcie renowacji
drzwi drewniane w kamienicy

Lista wpisów poradnikowych o remoncie w kamienicy:

oraz, chronologicznie, wpisy dotyczące mojego mieszkania:

ODCINEK 12 – Wprowadzamy się za 2 tygodnie!
ODCINEK 13 – Kuchnia: jak wygląda teraz i jak będzie wyglądać niebawem
ODCINEK 14 – Łazienka – efekt końcowy PRZED-PO
ODCINEK 15 – Sypialnia po wprowadzeniu się
ODCINEK 16 – Odnawianie drzwi drewnianych

A jeśli szukacie architekta, który poprowadzi Wasz remont – zapraszam do kontaktu

—————————————-

Zapraszam Was do moich dwóch grup na Facebooku:

1. Remonty Mieszkań w Kamienicach – grupa porad remontowych specjalistycznie związanych z kamienicami

2. Akademia Urządzania Wnętrz – grupa dyskusyjna o urządzaniu wnętrz 🙂

oraz na mój Instagram:
instagram.com/architekt_na_szpilkach/

WSZYSTKIE WPISY

Jeśli chcecie zostać ze mną dłużej, zapraszam Was do moich dwóch grup na Facebooku:

1. Remonty Mieszkań w Kamienicach – grupa porad remontowych specjalistycznie związanych z kamienicami
2. Akademia Urządzania Wnętrz – grupa dyskusyjno-poradnikowe o urządzaniu wnętrz
oraz na mój Instagram

22 komentarze

 1. Simply About Home
  16 kwietnia 2016 @ 18:31

  Dużo pracy jeszcze, ale będzie pięknie <3

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   17 kwietnia 2016 @ 13:19

   Dzięki! 🙂

   Reply

 2. bestyjeczka
  18 kwietnia 2016 @ 07:50

  Zazwyczaj ludzie nie wiedzą ile jest roboty z pierdołami, póki sami się z tym nie zetkną. Zajmuję się hobbystycznie renowacją mebli to wiem jak to ze starociami bywa.
  A mąż czasem mówi, że się urobił na budowie, ale efektu spektakularnego jakoś nie widać 😉 Takie "drobiazgi" potrafią zajmować strasznie dużo czasu.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   19 kwietnia 2016 @ 13:41

   Rozumiem Twojego męża 😉 Bo rzeczywiście, te drobnostki zajmą nam więcej czasu, niż choćby wyburzenie ścian nośnych i postawienie nowych ścianek działowych, a efekty nie są widoczne bez przyjrzenia się z bliska.

   Reply

 3. Anonimowy
  18 kwietnia 2016 @ 15:22

  Cieszy mnie, że dzieli się Pani swoim doświadczeniami i pomysłami z remontu swojego mieszkanka. Jeżeli chodzi o kilka drobnych rzeczy to pozwolę się podzielić z autorką tego fantastycznego bloga swoim spostrzeżeniami, które gdzieś mi się nasunęły śledząc Pani wpisy. Są to być może kwestie, które umknęły Pani uwadze a mogą okazać się pomocne w Pani satysfakcji z remontu. Na Pani drzwiach zauważyłem, że znajdują się czarne przepalone ślady po zbyt mocnym użyciu opalarki. Proszę pamiętać, że tych przepalonych miejsc nie będzie się później trzymać farba / impregnat. A wiec należy unikać mocnego przypalania drewna. Co do starego okna i jego renowacji, można tez rozważyć pozostawienie starych szyb. Wiem ze to na pierwszy rzut oka dziwny / kontrowersyjny pomysł (tak samo jak i decyzja o pozostawieniu starego okna – choć tu uważam, że może być więcej argumentów za starym niż nowym) ale wcale nie tak do końca nieuzasadniony. Proszę zwrócić uwagę ze Pani stare szyby to najprawdopodobniej szyby produkowane jeszcze starą metodą tzw. ciągnienia. Ta technologia w Polsce już nie jest stosowana (ostatnia huta która robiła w tej technologii została zlikwidowana kilka lat temu) a wiec takich szyb już Pani nie kupi. Ich największą przewagą nad tymi nowymi, współczesnymi jest zupełnie inny refleks tak bardzo charakterystyczny dla nowych szyb (proszę przyjrzeć się nowym szybom jak bardzo odbijają krajobraz – nie każdemu to odpowiada). Nie są one też tak idealnie równe i przezroczyste jak te nowe. Może to mieć swój urok ale to już zależy od tego co kto woli i jak to ma się co całego klimatu. Jeżeli zostawiła Pani jedno okno oryginalne to może warto i zostawić oryginalne szyby również dla historii ? Podsuwam temat bo rzadko kiedy kto zastanawia się nad taką opcją. Pozdrawiam serdecznie.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   18 kwietnia 2016 @ 15:31

   Dzień dobry, bardzo dziękuję za komentarz 🙂 Drzwi zagruntujemy przed malowaniem, mam nadzieję, że zabezpieczy to przed odpadaniem farby. Oboje z mężem dopiero uczymy się opalania, stąd pierwsze opalane przez nas drzwi mają sporo niedokładności, zdaję sobie z tego sprawę. Co do szyb, rzeczywiście nie zastanawiałam się nawet nad ich zostawieniem ze względu na to, że nowa szyba je uszczelni. Może jednak rzeczywiście wymienię tylko np. szyby wewnętrzne (częściowo zbite)? Dziękuję za tę sugestię 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

   Reply

 4. Anka
  19 kwietnia 2016 @ 13:19

  Sporo pracy przed wami. Powodzenia!

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   19 kwietnia 2016 @ 13:39

   Dziękuję! 🙂

   Reply

 5. Arkadiusz
  19 kwietnia 2016 @ 15:14

  A wracając jeszcze do poprzedniego obszernego komentarza to polecam lekturę wykładu o szlifowaniu drewna, który znajdzie Pani tutaj:
  http://www.projektus.blogspot.com/2015/09/medrcy-z-forum-renowacja-drewna.html
  Jak dla mnie bardzo pożyteczna wiedza. Tak się składa że również mam do oczyszczenia kilka zabytkowych okien a jeszcze więcej drzwi wiec każda wiedza cenna i warto się chyba nią podzielić. Pozdrawiam

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   22 kwietnia 2016 @ 19:26

   Znam ten blog, ale zajrzałam ponownie i na pewno przydadzą mi się te informacje przy pracach, które obecnie prowadzę w mieszkaniu, dziękuję! Pozdrawiam.

   Reply

 6. Mariusz
  19 kwietnia 2016 @ 23:11

  Na pewno sobie poradzisz z tymi "drobiazgami";) Ja zawszę wychodzę z założenia, że warto przywiązywać uwagę do detali, także tego rodzaju, bo bywa i tak, że potrafią one zepsuć efekt i cały wysiłek. Powodzenia.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   22 kwietnia 2016 @ 20:55

   Oj tak, detale mają znaczenie. Dziękuję, pozdrawiam!

   Reply

 7. Elektroklim
  22 kwietnia 2016 @ 12:53

  To fakt, że rzeczy do zrobienia i poprawienia jest sporo ale pamiętaj jak bardzo cieszą takie remonty kiedy uzyskasz efekt końcowy i skonfrontujesz go ze stanem sprzed remontu. Doceniam taką pracę. Pozdrawiam

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   22 kwietnia 2016 @ 20:55

   Już czuję ulgę, kiedy porównuję zdjęcia "przed" i "po" 🙂

   Reply

 8. Anonimowy
  22 kwietnia 2016 @ 21:26

  Gratuluję remontu. Temat postu jest mi doskonale znany, sama remontowałam mieszkanie w stuletniej kamienicy. Nie wymieniałam jednak brzydkich desek, ani nie przejmowałam się niedoskonałościami. Dzięki temu mieszkanie jest prawdziwe i ma niesamowity klimat. Zauważyłam, że bardzo ceni sobie Pani francuskie wnętrza. Widać w nich upływający czas i szlachetnie starzejące się, dobre materiały. Jest Pani zawodowcem, więc efekt końcowy na pewno będzie spektakularny, ale proszę nie przesadzać z dopieszczaniem. "Chropowate" mieszkania mają w sobie autentyzm. Wysoki połysk znajdziemy u dewelopera. Pozdrawiam serdecznie. Powodzenia!

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   25 kwietnia 2016 @ 15:30

   Bardzo podoba mi się, że zwróciła Pani na to uwagę. Założenie jest właśnie takie, żeby wypośrodkować pomiędzy dopieszczaniem (i praktycznością), a autentycznością 🙂 Proszę trzymać kciuki, żeby to właśnie mi się udało. Pozdrowienia! 🙂

   Reply

 9. DSGN Tony
  25 kwietnia 2016 @ 14:45

  Niestety jak to przy remontach bywa takich drobnostek z czasem wychodzi bardzo wiele, ale właśnie te szczególiki robią największą robotę więc warto ich pilnować i dokładnie wykonywać. Kawał dobrej roboty z miłą chęcią czekam na efekty końcowe.
  Powodzenia i pozdrawiam

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   25 kwietnia 2016 @ 15:34

   Wydaje się, że te drobnostki ciągną się w nieskończoność, ale już jednak coraz bliżej końca. Pozdrawiam! 🙂

   Reply

 10. Ida
  30 czerwca 2016 @ 23:23

  Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad renowacją drzwi zewnętrznych: jak ją przeprowadzić, mieszkając stale w mieszkaniu. Nie wyjmę drzwi, bo nie będę miała czym się zamknąć 🙂 Opalać itd. drzwi wiszące na zawiasach? Wyjmować na czas robót i wkładać na noc? Naprawdę mnie to frapuje 🙂

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   1 lipca 2016 @ 13:57

   Spokojnie można opalać drzwi wiszące na zawiasach, nawet wygodniej 🙂 Życzę powodzenia!

   Reply

 11. Unknown
  16 czerwca 2018 @ 06:10

  Cześć, kiedy odsłanialiście starą podłogę? Tzn. czy robiliście to na samym poczatku, aby zobaczyć z czym macie do czynienia, a w gdzieś później zajmowaliście się jej odrestaurowaniem, czy i odsłonięcie, i odrestaurowanie podłóg zostawiliscie na potem, po scianach, tynkach i po instalacjach…?

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   4 października 2018 @ 21:12

   Podłogę odsłanialiśmy na końcu, tak robię też w mieszkaniach Klientów. Podłoga jest wtedy na czas remontu jeszcze zabezpieczona przed uszkodzeniami tymi wszystkimi płytami.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *