Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
0
Your cart is empty. Go to Shop
Menu
Ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy?
To moje mieszkanie w trakcie, i po remoncie 🙂 Jego najładniejsze zdjęcia znajdziecie na moim Instagramie 

 

Cześć! Zapraszam Was na wpis z serii PORADY ARCHITEKTA.
 

Po sukcesach, jakimi cieszą się moje “kamieniczne” wpisy widzę (tutaj o tym, jak kupować mieszkanie w kamienicy), że potrzeba Wam więcej informacji o tym, z czym wiąże się zakup mieszkania w kamienicy, ponieważ artykuły, na które trafia się w sieci są pobieżne i ledwie dotykają tematu. Przede wszystkim trzeba być świadomym tego, ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy, bo nie są to małe kwoty.

Na początku remontu, albo nawet zanim zdecydujecie się na zakup, zlećcie lub zróbcie sami orientacyjny kosztorys remontu, możecie też kupić mój e-book “Remont Mieszkania w Kamienicy” z dołączonym kosztorysem, w który wpiszecie odpowiednie dane. Zobaczcie, jakie prace będziecie musieli wliczyć w koszty i jakie niespodzianki mogą na Was czekać w trakcie remontu mieszkania w kamienicy. 


To ile w końcu kosztuje remont mieszkania w kamienicy?

Jeśli kupujecie i remontujecie mieszkanie w starej kamienicy najlepiej będzie, jeśli zatrudnicie architekta, który zrobi projekt z kosztorysem oraz będzie nadzorować prace remontowe. Nieraz będzie trzeba podjąć szybką i celną decyzję, a architekt będzie Wam służyć pomocą w przypadku – licznych zapewne – przykrych niespodzianek, na które natraficie odkrywając ściany i podłogi. O tego typu niespodziankach możecie przeczytać w moich licznych wpisach z relacjami z remontów takich mieszkań.

 • Ściany

wersja optymistyczna
Szpachlowanie i malowanie ścian

wersja pesymistyczna (prawdopodobna)
Tynk może być osłabiony, prawdopodobna jest konieczność skuwania tynku. Plus oczywiście wynoszenie gruzu, tynkowanie oraz szpachlowanie i malowanie ścian. Przy ponownym tynkowaniu w newralgicznych miejscach konieczne będzie wzmocnienie tynku siatką. Do ceny skuwania ścian trzeba doliczyć wywóz gruzu.
Tynk może być też ok, ale okaże się że ściany nie trzymają kątów prostych i montaż np. kuchni z Ikea będzie koszmarem. Pozostaje decyzja – prostować czy nie.

wersja jeszcze bardziej pesymistyczna
Po odkryciu tynku okaże się, że ścianki działowe ledwo się trzymają i są kompletnie nierówne. Będzie konieczne wyburzenie i ponowne postawienie ścian działowych. Przy okazji też demontaż i ponowny montaż ościeżnic oraz tynkowanie, jeśli ściana nie będzie z g-k. Do budowania nowych ścian trzeba doliczyć wywóz gruzu.

 • Sufity

  wersja optymistyczna
  szpachlowanie i malowanie

wersja średniooptymistyczna
wzmacnianie tynku siatką elewacyjną, szpachlowanie, malowanie

wersja pesymistyczna
skuwanie tynku (i wywóz gruzu), tynkowanie, szpachlowanie, malowanie

 • Podłogi

W najlepszym (rzadkim przypadku) czeka Was tylko cyklinowanie podłóg oraz przygotowanie podłogi (np. na osb, wylewka cementowa może być zbyt ciężka dla starych stropów!) w miejscach, gdzie mają być płytki.
 

wersja optymistyczna – zachowanie starej podłogi 

 

 • zdzieranie farby olejnej + cyklinowanie
 • uzupełnianie desek pod dawnymi piecami
 • demontaż + montaż nowych listew przypodłogowych (stare są zazwyczaj w opłakanym stanie)

…wersja pesymistyczna

Bywa, że chcemy przełożyć deski na drugą stronę. Wiąże się do ze zdjęciem całej podłogi. Może się wówczas okazać, że desek nie położymy ponownie ze względu na ich stan, lub stan legarów.
Jeśli mieszkanie jest w kiepskim stanie, warto zajrzeć pod podłogę i sprawdzić stan belek zanim zaczniemy robić cokolwiek innego.


…bo po zdjęciu podłogi może okazać się, że legary na których leżała nie nadają się do ponownego użytku, trzeba położyć całość na raz jeszcze. Czasem legary po prostu zniekształciły się przez upływ czasu. Żeby poziom w jednym pomieszczeniu był  jednakowy – trzeba je wyrównać. Bywa, że i belki nadgryzione są zębem czasu i może zaistnieć potrzeba wzmocnienia belek. A może zechcesz zrobić zupełnie nowe belki stalowe i wylać beton? To kosztowne, ale bardzo korzystne rozwiązanie – taki betonowy strop usztywni konstrukcję całego budynku.


A skoro odkrywamy podłogę i widzimy pod nią piach i gruz (czyli polepę) prawdopodobnie będziemy uzupełniać czymś (np. keramzytem) miejsce pod podłogą. Może być potrzeba położenia całkowicie nowej podłogi (czasem tylko w niektórych pomieszczeniach).

 

 • Okna

  Stare drewniane okna są bardzo nieszczelne, jeśli nie były wymieniane będzie trzeba to zrobić (pssst, potrzebujesz na to zapewne zgody konserwatora zabytków!)

wersja pesymistyczna…
…w Twoim mieszkaniu są ogromne, wyjątkowo piękne, zdobione okna – zrobienie takich drewnianych na zamówienie to szalenie wysoki koszt. Jednocześnie mieszkanie będzie naprawdę wyjątkowo, więc jest to pesymistyczne jedynie jeśli chodzi o koszty 😉

Elektryka, instalacja gazowa, instalacja kanalizacyjna i c.o.

 • Instalacja elektryczna wymaga zazwyczaj całkowitego remontu z nową rozdzielnią aż do bezpieczników na klatce schodowej. Do kosztorysu wlicz też nowe gniazda i włączniki. 
 • Instalacja gazowa również wymaga zazwyczaj całkowitego remontu. Do kosztu wymiany instalacji gazowej wlicz również opinię kominiarską, projekt instalacji gazowej, nowy piec gazowy oraz wymianę wkładu kominowego.
 • Prawdopodobnie mieszkanie czeka również przebudowa instalacji kanalizacyjnej pod nowy układ kuchni i łazienki,  a także instalacji c.o. pod nowe grzejniki (grzejniki żeliwne są niewygodne w regulacji – choć długo trzymają ciepło to również długo się nagrzewają).
 • Jeśli przebudowujesz łazienkę lub chcesz podłączyć wentylację do komina zamiast mieć “dziurę” w ścianie może się okazać, że brakuje…kominów. Może wtedy trzeba będzie poprowadzić jakiś komin po zewnętrznej ścianie budynku (co znów jest dużym kosztem).

Pamiętaj, że otwory zrobione na instalacje będzie trzeba zamurować i zatynkować (a także wywieźć gruz powstały po kuciu otworów). Czasem może być potrzebna zamiana kominów z sąsiadami, i wybudowanie nowych kominów dla kamienicy przez dach.
Projekty


Oprócz architekta będziecie pewnie potrzebować projektu instalacji gazowej.  Jeśli zmieniamy jej przebieg i np. lokalizację licznika, to wymagane jest pozwolenie na budowę, w innym przypadku – zgłoszenie.

Inne przygody


W trakcie remontów w starych budynkach bywa, że sąsiadom pęka tynk na sufitach lub ścianach, nie mówiąc już o zalaniu czy jeszcze gorszych przygodach. Przed remontem koniecznie wykupcie polisę ubezpieczeniową. Nigdy nie róbcie przebudowy ścian konstrukcyjnych bez projektu konstruktora – w przypadku braku pozwolenia na prace, które wywołały awarię nie dostaniecie pieniędzy z ubezpieczenia.

Pozwolenie wspólnoty


Na co potrzebujemy pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej?
 


Pamiętajmy, że do części prac potrzebujemy pozwolenia wspólnoty w formie uchwały. Do takich prac należą wszystkie prace przeprowadzone na częściach wspólnych budynku tj. ścianach nośnych, kominach, wentylacji, kanalizacji, rurach wodnych, elektryce na klatce schodowej.
 

Więc ile tak naprawdę kosztuje remont mieszkania w kamienicy?

Żeby zrobić kosztorys musicie zebrać oferty na robociznę+materiały od konkretnych fachowców na konkretne prace, punkt po punkcie. Prace wyceniane są różnie zależnie od regionu Polski. Również różnice między poszczególnymi wykonawcami bywają ogromne. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że za kapitalny remont mieszkania w kamienicy trudno zapłacić mniej niż 1200 zł za metr (samego remontu, bez wyposażenia), chyba, że sami wykonujemy część prac oraz ich zakres jest mocno okrojony. Do tego dojdzie oczywiście wykonanie i materiały do łazienki, kuchni oraz wyposażenie pomieszczeń. 

JEŚLI CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O REMONTACH W KAMIENICACH I ODKRYWANIU CEGŁY

 

KUP MÓJ E-BOOK REMONT MIESZKANIA W KAMIENICY

 

 

podgląd e-booka

 

 

 • zobacz pozostałe wpisy dotyczące remontów w kamienicach:
 1.  Koszty i rzeczy do zrobienia podczas remontu mieszkania w kamienicy 
 2. Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie (nie tylko w kamienicy)
 3. Remont w kamienicy – dziesiątki drobnostek do zrobienia tylko w starym mieszkaniu
 4. Gładź wapienna czy gipsowa?
 5. Odnawianie starej sosnowej podłogi
 6.  Odkrycie cegły spod tynku
 7. Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie w starej kamienicy
 8. Remont klatki schodowej w kamienicy – koncepcja i zdjęcia z budowy
 9. Klatka schodowa – PRZED-PO
 10. Remont mieszkania na poddaszu kamienicy, cz. 1
 11. Remont mieszkania na poddaszu kamienicy, cz. 2

WSZYSTKIE WPISY

Jeśli chcecie zostać ze mną dłużej, zapraszam Was do moich dwóch grup na Facebooku:

1. Remonty Mieszkań w Kamienicach – grupa porad remontowych specjalistycznie związanych z kamienicami
2. Akademia Urządzania Wnętrz – grupa dyskusyjno-poradnikowe o urządzaniu wnętrz
oraz na mój Instagram

28 komentarzy

 1. Flora
  7 grudnia 2015 @ 10:13

  Marzyłam o mieszkaniu w kamienicy, w końcu ma ten niepowtarzalny klimat. Jednak gdy poczułam jak tam zimno i zobaczyłam sąsiadów… wybrałam zwykłe mieszkanie w apartamentowcu 😉

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   7 grudnia 2015 @ 17:45

   Sąsiedzi są różni zależnie od lokalizacji, u mnie na przykład nie ma patologii, a mieszkanie jest południowo-zachodnie i wyjątkowo ciepłe 🙂 Wiadomo jednak, że nowe budownictwo ma swoje niezaprzeczalne zalety. Pozdrawiam 🙂

   Reply

 2. Justyna Janiuk
  7 grudnia 2015 @ 11:52

  dużo przydatnych informacji – dzięki 🙂

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   7 grudnia 2015 @ 17:45

   Bardzo proszę 🙂

   Reply

 3. Elektroklim
  7 grudnia 2015 @ 12:49

  W kwestii ekonomicznej wiadomo nie od dziś, że łatwiej i w wielu przypadkach taniej wychodzi budować coś od podstaw zamiast bawić się w reanimację i przebudowę starych rzeczy. Pozostaje aspekt klimatu i historii wnętrza który jest bezcenny.
  Pozdrawiam

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   7 grudnia 2015 @ 17:45

   Dokładnie tak 🙂

   Reply

 4. Unknown
  6 stycznia 2016 @ 16:48

  Ten komentarz został usunięty przez autora.

  Reply

 5. Unknown
  6 stycznia 2016 @ 16:52

  Super konkretne porady! Czytam z racji remontu swojego mieszkania, który już się zaczął a najchętniej teraz pozmienialabym pierwotnie założony układ pomieszczeń. Konkretnie myślę o wyburzeniu ściany nośnej pomiędzy jednym z pokoi (który miał być pierwotnie sypialnia) a kuchnia. Powstałaby w ten sposób otwarta przestrzeń z kuchnia i pokojem dziennym. Od czego zacząć ? Zgoda spółdzielni czy projekt konstruktora? Co muszę krok po kroku załatwić? I ile będzie to kosztować (nie licząc robocizny i wywozu gruzu – te koszty już znam) . Mieszkanie jest w bloku na II piętrze, spółdzielcze własnościowe.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   18 stycznia 2016 @ 15:51

   Zacznij od ustnej zgody spółdzielni, żeby mieć pewność, że nie tracisz pieniędzy na projekt. Potem projekt konstruktora. O koszt zapytaj jakiegoś konstruktora w Twoim regionie – łap za telefon i dzwoń 😉

   Reply

  • Unknown
   16 lutego 2016 @ 19:08

   ściana nośna, i pani doradza jak usunąć? Proszę się samej usunąć.

   Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   16 lutego 2016 @ 19:15

   Ach, cóż za uroczy komentarz. Proszę Pana/Pani, to nie żadna magia, ścianę nośną zazwyczaj można wyburzyć zastępując ją podciągiem przenoszącym ciężar z całej jej powierzchni na jej krańce/na inne ściany. Projekt musi zrobić uprawniony konstruktor. Pozdrawiam.

   Reply

 6. Unknown
  6 stycznia 2016 @ 16:53

  Dodam jeszcze ze z płyty zelbetonowej…

  Reply

 7. Anonimowy
  8 stycznia 2016 @ 13:14

  art. 29 ust.2 pkt11
  (…) Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających
  na:
  – przebudowie sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych,
  gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych; (…)]

  Jeśli nie naruszamy licznika gazowego wystarczy zgłoszenie a nie pozwolenie na wymianę i przebudowę co gazowego. Wyjątek stanowią kamienice objęte ochroną konserwatorską ale w takiej sytuacji każde prace remontowe wymagają pozwolenia na budowę. Przeszłam właśnie remont 115 metrowego mieszkania w kamienicy wpisanej w rejestr zabytkowego układu miasta. Nie można zapominać też o tym, że ochronie podlegają najczęściej także stolarka drzwiowa zewnętrzna i wewnętrzna, piece i elementy ozodbne (portale, sztukateria itp)

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   18 stycznia 2016 @ 15:52

   Dziękuję za uzupełnienie wpisu 🙂

   Reply

 8. Anonimowy
  16 lutego 2016 @ 20:43

  Znam jeszcze bardziej pesymistyczny wariant: robimy remont, wprowadzamy się do 100 letniej kamienicy, mieszkamy 2 lata i dowiadujemy się że będzie przeprowadzony remont budynku polegający na wymianie stropów…

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   16 lutego 2016 @ 21:14

   Prawda, też słyszałam o takim przypadku, to bardzo nieciekawa sytuacja. Dziękuję za uzupełnienie.

   Reply

  • TB
   24 września 2016 @ 11:34

   Co wtedy? Czy można się nie zgodzić? Z drugiej strony, jak dowiedzieć się o planach wymian stropów, np. przed zakupem mieszkania?

   Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   20 lipca 2020 @ 11:56

   Zakładam, że wymiana stropów jest ze względu na bezpieczeństwo kamienicy. Pewnie można się nie zgodzić, bo ma się udział w kamienicy, ale to chyba bez sensu. Jeśli sprzedający wiedział o planowanej wymianie stropów i nie powiedział o tym, według mnie można domagać się od niego odszkodowania przed sądem za poniesione w czasie remontu koszty. Przed zakupem mieszkania natomiast warto kilka razy pokręcić się wokół budynku i porozmawiać z sąsiadami – wiele ciekawych rzeczy dowiedziałam się już w ten sposób (proszę pamiętać że kupiłam już sama 3 mieszkania w kamienicy, a oglądałam mnóstwo)

   Reply

 9. Kuba
  8 kwietnia 2016 @ 12:22

  Wielkie dzięki za te informacje, na pewno mi się przydadzą.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   8 kwietnia 2016 @ 13:46

   Bardzo się cieszę 😉

   Reply

 10. Tomasz
  19 maja 2016 @ 01:04

  Bardzo ciekawy artykuł. Mam kilka pytań.

  1) Czy kategorycznie unikać kamienicy z końca 19 wieku? Budynek wykonany z czerwonej cegły, stropy drewniane (jak zbadać ich stan?).
  2) Czy wizyta z fachowcem pozwoli oszacować realne koszty?
  3) 1000zł za m2 – to jest za doprowadzenie do standu developerskiego czy z podstawowym wykończeniem?

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   28 maja 2016 @ 21:53

   1) skądże, nie trzeba unikać XIX wiecznych kamienic. Stan stropów można zbadać dopiero po ich częściowym odkryciu podłogi, a więc jest to zazwyczaj niewykonalne przed zakupem. Najlepiej ocenić ogólny stan i utrzymanie kamienicy.
   2) Na pewno pozwoli przybliżyć koszty. Jednak nikt Panu nie zagwarantuje że nie będzie trzeba np wzmocnić jakichś belek pod podłogą, co będzie dodatkowym kosztem.
   3) to kwota orientacyjna, ale powiedziałabym, że bez wyposażenia, ale z podłogami i pomalowanymi ścianami.

   Pozdrawiam

   Reply

 11. Unknown
  12 października 2016 @ 08:18

  Dlaczego uzupełniać deski pod starymi piecami? Piece kaflowe to często perełki starych mieszkań, ich burzenie to barbarzyństwo…

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   16 stycznia 2017 @ 10:56

   Jeśli czytasz mój blog wiesz, że jestem zwolenniczką zachowywania starych elementów mieszkania. Trzeba jednak zachować równowagę pomiędzy zachowywaniem starych elementów a potrzebami. Nie wszystkie piece są zabytkowe, nie wszystkie są dobrze zachowane, nie wszystkie są piękne. Czasem warto je zachować, oczywiście, jednak piece zajmują dużą ilość miejsca i nie zawsze warto.

   Reply

 12. Unknown
  4 września 2017 @ 10:26

  Nie widzę tego pliku exel

  Reply

 13. Bartek
  28 września 2017 @ 17:22

  Dzień bry,

  Czy w przypadku zapisania na newsletter automagicznie powinien pojawić się link do pliku Excelowego, czy może przyjdzie później na maila?

  Wraz z żoną planujemy zakup mieszkania w przedwojennym domu lub kamienicy więc taka lista nam zdecydowanie pomoże 🙂

  Bartek

  Reply

  • Bartek
   28 września 2017 @ 17:47

   Okej, już znalazł się w skrzynce.

   Reply

 14. Unknown
  27 lutego 2018 @ 00:01

  Wydaje mi się, że to droga inwestycja, ale jestem ciekawa efektów 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *