Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop
0
Your cart is empty. Go to Shop
Menu

jak bezpiecznie kupować mieszkanie w starej kamienicy
klatka schodowa kamienicy “Pod Żabami” w Bielsku-Białej

Wyobraźcie sobie, że sama (z mężem) kupiłam już 3 mieszkania w kamienicach. Oprócz tego remontowałam liczne kamieniczne mieszkania i towarzyszyłam klientom już od ich zakupu. Stąd moje doświadczenie na tym rynku jest stosunkowo bogate. 


Ja osobiście, jak już pisałam we wpisie o moim mieszkaniu – szukałam mieszkań głównie w kamienicach ze względu na wysokie stropy, duże okna, świetne lokalizacje. Zobaczyłam na żywo dziesiątki mieszkań, wirtualnie pewnie setki. Co również ważne – całe życie mieszkałam w kamienicy, znam więc dobrze wszystkie możliwe wady i zalety takich mieszkań. Ponieważ na nas, kupujących, czyha wiele pułapek chciałabym podzielić się z Wami moją wiedzą o tym, jak je ominąć i dokonać świadomego wyboru. Jest to nieraz jeden z najpoważniejszych wyborów w naszym życiu, a dokonany pochopnie czy też bez odpowiedniej wiedzy, może negatywnie wpłynąć na komfort życia.

Wiedza o tym na co należy zwracać uwagę pozwala też oszczędzić dużo czasu podczas wertowania ogłoszeń w Internecie i sprawnie odsiać nieatrakcyjne oferty.

Na co należy więc zwrócić uwagę?

I. Mieszkanie

1. Położenie w budynku

a) parter
wady: bliskość piwnicy – trzeba uważać, czy piwnica nie jest wilgotna i zagrzybiona! straty ciepła przez piwnicę, trzeba będzie dodatkowo ocieplić strop od podłogi (koszty)
zalety: tylko w mieszkaniu na parterze możemy przenieść miejsce ustępu wc w
mieszkaniu, doprowadzając rurę bezpośrednio do kanalizacji w piwnicy, brak sąsiadów piętro niżej – dzieci mogą biegać i tupać :-), czasem jest możliwość wyjścia bezpośrednio do ogródka

b) pierwsze piętro
zalety: tzw. piano nobile, najbardziej wartościowe mieszkania, ogrzewane od góry i od dołu, najwyższe stropy, grube ściany

c) poddasze
wady: straty ciepła przez dach, możliwość przeciekania dachu do mieszkania, trudność w aranżacji skosów w mieszkaniu, niewygodne schody, cieńsze ściany zewnętrzne niż na niższych piętrach (ściany zewnętrzne są coraz cieńsze na każdym kolejnym piętrze). Poddasza oryginalnie nie były przeznaczone do zamieszkania, możliwe że niezbędne będzie wzmocnienie konstrukcji budynku
zalety: najniższa cena

2. Instalacje

a) grzewcza

Bardzo rzadko w kamienicach zainstalowane jest ogrzewanie miejskie. Najczęściej spotyka się ogrzewanie gazowe, bywają też zamontowane kominki na drewno z rozprowadzeniem. Ten ostatni sposób ogrzewania jest najtańszy, ale wymaga wysiłku (przechowywanie, noszenie drewna, palenie), a także nadaje mieszkaniu specyficzny zapach…wędzonki 🙂
Niektórzy obawiają się ogrzewania gazowego, ale ja muszę przyznać, że lubię niezależność, jaką ono daje. Mogę np. włączyć kaloryfer aby wysuszyć pranie w chłodny i wilgotny letni dzień, co przy ogrzewaniu miejskim nie jest możliwe.

Najprawdopodobniej instalacja gazowa będzie wymagać wymiany oraz zakupu nowego pieca gazowego. Koszt samego pieca to 3000 – 6000 zł. Do tego dochodzi rozprowadzenia instalacji i koszt kupna nowych grzejników.
Sprawdźcie też rachunki za ogrzewanie zimą. Jeśli porównacie je w kilku mieszkaniach o podobnym metrażu, będziecie mieć punkt odniesienia. 

Jeśli ogrzewanie jest miejskie bywa niestety tak,  że w niektórych mieszkaniach grzeje bardzo mocno, w innych bardzo słabo i trudno regulować temperaturę we własnym mieszkaniu. Co gorsza czasem za ogrzewanie płaci się ryczałtem – wtedy rachunek dzielony jest proporcjonalnie między mieszkańców, którzy w takim układzie zupełnie nie szanują energii.

b) kanalizacyjna
Jeśli nie było remontu pionów kanalizacyjnych instalacja jest najprawdopodobniej do wymiany. Do kompleksowego remontu pionu potrzebna jest zgoda wspólnoty. Koszt to od 2500 zł za pion za piętro (w jednym budynku znajduje się kilka pionów). Niestety, często ci, którzy wyremontowali już  łazienkę nie chcą zgodzić się na kucie stropów przy remoncie pionu.
Można zrobić remont instalacji tylko we własnym mieszkaniu, ale wiąże się to z późniejszym ryzykiem przecieku. Wymieniamy bowiem wówczas tylko rury na na obszarze swojego mieszkania, a na styku starych żeliwnych, i nowych plastikowych rur mogą po kilku latach powstać nieszczelności. Warto dowiedzieć się, jaki stosunek do wymiany pionów mają sąsiedzi z góry i z dołu.

c) elektryczna
Jeśli nie była wymieniana – to znaczy że jest aluminiowa i do wymiany. Tutaj na szczęście nie jesteśmy w żaden sposób zależni od wspólnoty ani od istniejących w budynku instalacji (jeśli jednak do licznika nie jest doprowadzona tzw. “siła” to i my w mieszkaniu nie będziemy jej mieć, a zatem np. możliwości montażu kuchenki indukcyjnej)

3. Stolarka okienna
Jeśli okna są stare, drewniane, wymagają wymiany aby uniknąć strat ciepła. Wiąże się to z wysokimi kosztami. Na terenach objętych ochroną konserwatorską nowe okna muszą mieć podziały identyczne jak stare okna. W Sopocie na takich terenach (czyli w praktyce we wszystkich kamienicach) jest dodatkowo zakaz stosowania okien PVC. Niestety, z powodu wysokiej różnicy ceny okien PVC i drewnianych zakaz ten jest nagminnie łamany (np. w moim nowym mieszkaniu).
Koszt wysokiego trójdzielnego okna drewnianego to 3000-3500 zł bez parapetu i montażu.

4. Stolarka drzwiowa
Jeśli w mieszkaniu znajdują się oryginalne drewniane drzwi z pewnością podnosi to jego wartość. Nie znaczy to jednak, że na tym oszczędzimy. Owszem, nie trzeba kupować nowych drzwi, ale stare drzwi drewniane zazwyczaj wymagają odnowienia, hojnie pokryte kilkoma warstwami farbami olejnej a mimo to odrapane. Koszt odnowienia pary drzwi może sięgać 3000 zł (uwaga na tanie oferty! niski koszt renowacji może oznaczać, że “fachowiec” zamiast zeszlifować starą farbę moczy drzwi w chemikaliach, co pogarsza jakość drewna!). Możemy też sami zabrać się za renowację, która nie jest trudna, ale bardzo czasochłonna.

5. Podłogi
Drewniane podłogi to skarb! Stare deski są grube, odpowiednio wysezonowane, świetnej jakości. Podłogi jednak najczęściej przykryte są płytami pilśniowymi (dlaczego? nie mam pojęcia!!!) i pomalowane farbą olejną. Trzeba je odkryć, wycyklinować i polakierować. Będzie to droższe, jeśli deski podłogowe są przybite gwoździami. Pamiętajcie, że drewniana podłoga podnosi wartość mieszkania, odnowienie jej to więc inwestycja (tak jak zakup okien i drzwi).

6. Układ


Zapytajcie właścicieli gdzie znajdują się kominy – może się okazać, że przebudowa, którą planujecie okaże się niemożliwa – kominów nie można przestawić.
Szczególnie trzeba też zwrócić uwagę na łazienkę – pamiętajcie, że usytuowania kanalizacji nie da się przenieść na poziomach innych niż parter (niech będzie, da się, ale oznaczałoby to poprowadzenie nowego pionu kanalizacyjnego przez stropy i mieszkania poniżej aż do piwnicy, a zatem wiązałoby się z ogromnymi kosztami), a sama łazienka bywa niemożliwa do przebudowania ze względu na ograniczenie ścianami kominowymi.
Oczywiście istotna jest orientacja względem stron świata – ale tutaj mieszkanie w kamienicy nie różni się niczym od mieszkań nowych. Im więcej dużych okien od południa i zachodu, tym lepiej. Odwiedźcie mieszkanie w najjaśniejszym momencie dnia, między 11 a 14, żeby zobaczyć, jak będzie się w nim mieszkać. W dziennym świetle lepiej będzie też widać ewentualne pęknięte ściany itp.
Ważne jest też, żeby okna mieszkania wychodziły na co najmniej dwie strony świata ze względu na umożliwienie odpowiedniego przepływu powietrza podczas wietrzenia.

II. Budynek

1. Czas powstania budynku

Zapytaj, czy stropy są drewniane, czy może zastosowano nowocześniejsze stropy Kleina (stropy stalowe z wypełnieniem z cegły). W tym drugim przypadku stropy są prawdopodobnie w dobrym stanie, w przypadku stropów drewnianych pewności nie mamy.
Zwróć uwagę na rok budowy kamienicy – te z końca XIX wieku są z pewnością w gorszym stanie technicznym niż te z lat 30 XX wieku. Te okresy różni przepaść technologiczna (vide wyżej wymienione stropy).

2. Jakie remonty zostały przeprowadzone?

Najważniejsze i najkosztowniejsze są remonty fundamentów, dachu, elewacji (ocieplenie+tynkowanie+malowanie), w dalszej kolejności pionów kanalizacyjnych, piwnic i klatki schodowej, ogrodzenia. W niektórych kamienicach w wyjątkowo złym stanie niezbędny jest nawet remont stropów. Jeśli kamienica nie została ocieplona trzeba liczyć się z poważnymi stratami ciepła w zimie. Nie sugeruj się wyglądem klatki schodowej, to prawie kosmetyczna poprawka, najważniejszy jest stan techniczny.

Jeśli nie zostały przeprowadzone żadne remonty trzeba zastanowić się dlaczego. Być może mieszkańcy kamienicy są zbyt mało zamożni, żeby pozwolić sobie na remont? Jeśli to z tego powodu, mieszkańcy mogą również nie móc wyłożyć pieniędzy w razie nagłej konieczności remontu.

Ale równie mało komfortową sytuacją może okazać się ta, w której właściciele innych mieszkań są on nas zamożniejsi i mają duże plany inwestycyjne. Na wszystkie przyszłe remonty będziemy musieli wyłożyć pieniądze proporcjonalnie do udziału powierzchni mieszkania w powierzchni kamienicy, może się to okazać ogromnym obciążeniem.

3. Czy kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, lub pod ochroną konserwatorską?

Jeśli tak, będziemy potrzebowali pozwolenia od konserwatora dotyczącego wszystkich robót ingerujących w zewnętrzny wygląd budynku, np. wymiany okien.
Niektóre kamienice wpisane do rejestru zabytków nie mogą być
też ocieplone ze względu na elementy znajdujące się na elewacji, ozdobny tynk czy rzeźby.

4. Czy w budynku czuć zapach grzyba (szczególnie w piwnicach)?

Jeśli w piwnicy czuć zapach grzyba – zastanówcie się, czy na pewno chcecie kupić mieszkanie na parterze tego budynku. Grzyb być może znajduje się (lub znajdzie się) też na wyższych kondygnacjach, najpierw na parterze. Nie dajcie sobie też wmówić, że to “zapach kamienicy”, i “wszystkie
kamienice tak pachną” (tu cytuję jednego z agentów nieruchomości). Zapewniam Was, że piwnica w kamienicy może być zupełnie sucha i bez
nieprzyjemnego zapachu.

5. Otoczenie

a) plan zagospodarowania przestrzennego
Zawsze warto sprawdzić, jakie plany dotyczące najbliższego otoczenia budynku, w którym kupujemy mieszkanie, ma miasto. Bo możemy kupić mieszkanie z widokiem, który zostanie przysłonięty przez nowowybudowane osiedle.
Plany zagospodarowania przestrzennego dostępne są na stronach internetowych miast.

b) miejsca parkingowe
Kamienice często zlokalizowane są w bardzo dobrych (czyt. zatłoczonych) lokalizacjach. Bywa, że przed budynkiem parking jest płatny lub bardzo trudno znaleźć miejsca. Jeśli są problemy z parkowaniem sprawdź przed zakupem, czy np. możesz wjechać na podwórze budynku.

c) koty!
W kamienicy, gdzie ktoś dokarmia koty zwierzęta te siusiają w ogródku i na klatce schodowej, wszędzie czuć ich zapach. Zastanawiam się, dlaczego problemy z kotami są nagminne w kamienicach, a w nowym budownictwie już nie. Czy bardziej szanujemy to, co nowe? Niestety, o czym wiedziałam już przed zakupem, z tym problemem sama będę musiała się borykać. Inni sąsiedzi już z tym walczą i mam nadzieję, że uda nam się tych kotów pozbyć.

III. Stan prawny

W tej kwestii zdałam się na moją siostrę i świetnego adwokata w jednym 🙂 Przeczytajcie na jej blogu jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym, na co uważać i jak dokładnie sprawdzić jego stan prawny.

IV. Inne

a) wysokość czynszu
Wyjątkowo wysoki czynsz może sugerować, że w kamienicy mieszkają zamożni ludzie, którzy chcą w budynek i jego otoczenie inwestować, lub że niedługo szykuje się remont (jak już pisałam wyżej, trzeba się wtedy przygotować na  koszty remontu).

Niski czynsz może sugerować mało zamożnych mieszkańców, którzy nie mają zamiaru remontować budynku. Spotkałam się też z mieszkaniem bezczynszowym. Oznaczało to, że mieszkańcy nie składają się na fundusz remontowy, na sprzątanie klatki schodowej, administrację budynkiem…a ponieważ kamienica była bardzo zaniedbana, dodatkowo świadczyło to o tym, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni.

b) sąsiedzi
Zapytaj o nich delikatnie właściciela sprzedawanego mieszkania, po reakcji poznasz, czy z sąsiadami bywają problemy. Zagadaj też sąsiadów, których np. miniesz na klatce schodowej. Możesz nie tylko posłuchać soczystych plotek o pozostałych lokatorach ;), ale także zdobyć informacje ważne z punktu widzenia zakupu. Ja na przykład od pani, którą zagadałam pod budynkiem dowiedziałam się, że kamienica, w której oglądałam mieszkanie, może być przeznaczona do rozbiórki (decyzja jeszcze nie była podjęta). Właściciele sprzedawanego mieszkania jakoś zapomnieli o tym wspomnieć 😉

Ważne jest też, czy wspólnota to tzw. mała wspólnota. Jeśli we wspólnocie znajduje się do 7 mieszkań wszelkie decyzje muszą być podejmowane jednogłośnie. Oznacza to, że nawet jeden nieskory do współdziałania sąsiad może oznaczać poważne kłopoty!

c) koszty remontu
Mieszkania w kamienicach wymagają dużo większych nakładów finansowych od mieszkań w tzw. stanie deweloperskim, doprowadzenie starego mieszkania do stanu “deweloperskiego” może kosztować od kilkudziesięciu tysięcy w górę. Sprawdźcie, czy podołacie temu obciążeniu

I na końcu – już na etapie wyboru mieszkania warto wziąć ze sobą architekta. Wybór mieszkania może zaważyć na Twoim życiu, a profesjonalista może pomóc Ci uniknąć poważnej wpadki.

Zachęcam i Was do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Lista wpisów poradnikowych o remoncie w kamienicy:

oraz, chronologicznie, wpisy dotyczące mojego mieszkania:

ODCINEK 12 – Wprowadzamy się za 2 tygodnie!
ODCINEK 13 – Kuchnia: jak wygląda teraz i jak będzie wyglądać niebawem
ODCINEK 14 – Łazienka – efekt końcowy PRZED-PO
ODCINEK 15 – Sypialnia po wprowadzeniu się
ODCINEK 16 – Odnawianie drzwi drewnianych

A jeśli szukacie architekta, który poprowadzi Wasz remont – zapraszam do kontaktu

—————————————-

Zapraszam Was do moich dwóch grup na Facebooku:

1. Remonty Mieszkań w Kamienicach – grupa porad remontowych specjalistycznie związanych z kamienicami

2. Akademia Urządzania Wnętrz – grupa dyskusyjna o urządzaniu wnętrz 🙂

oraz na mój Instagram:
instagram.com/architekt_na_szpilkach/

WSZYSTKIE WPISY

Jeśli chcecie zostać ze mną dłużej, zapraszam Was do moich dwóch grup na Facebooku:

1. Remonty Mieszkań w Kamienicach – grupa porad remontowych specjalistycznie związanych z kamienicami
2. Akademia Urządzania Wnętrz – grupa dyskusyjno-poradnikowe o urządzaniu wnętrz
oraz na mój Instagram

61 komentarzy

 1. Kasia Gal
  27 listopada 2014 @ 22:23

  Super pomocny wpis, tle jest ważnych rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę przy kupowaniu mieszkania z rynku wtórnego. Z drugiej strony mieszkanie w nowym budownictwie nie ma już tego klimatu co mieszkanie w kamienicy.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   27 listopada 2014 @ 22:32

   Oj, nie ma. Dlatego rękami i nogami się przed nowym budownictwem broniłam 😉

   Reply

 2. Anonimowy
  28 listopada 2014 @ 09:03

  Do kamienic i domków a-la-kamienica (w takim mieszkałam 🙂 ) dorzuciłabym jeszcze kilka wad mieszkań na parterze/półpiętrze:
  – to najbardziej ruchliwe miejsca. O ile nie jesteśmy staruszką maniakalnie śledzącą życie sąsiadów, mogą przeszkadzać np. ciągłe trzaskanie drzwi wejściowych czy przebijające gdzieś tuż za oknem dźwięki domofonu
  – w drzwiach wejściowych nagminnie potrafią zbierać się palacze. Niepalący z parteru mają wtedy przechlapane
  – moja Babcia mieszka pod numerem 1, i to właśnie pod ten numer najczęściej dzwonią wszyscy listonosze, dostawcy, roznosiciele ulotek jak nie wiedzą gdzie dzwonić albo ktoś nie otwiera. Do rozważenia, czy komuś to przeszkadza, czy nie.

  Żeby nie było, że tylko narzekam, kamienice są świetnym, klimatycznym miejscem. Często mają dużo ciekawszy układ pomieszczeń, a czasem nawet grubsze ściany niż nowe budownictwo. I jak się je dobrze zrobi potrafią być naprawdę bardzo ciepłe 🙂

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   29 listopada 2014 @ 16:30

   Rzeczywiście, mieszkanie pod "jedynką" może być uciążliwie, choć nie dotyczy to tylko mieszkań w kamienicach.

   Reply

 3. Noc Majowa
  28 listopada 2014 @ 11:31

  Fajny blog, cieszę się, że trafiłam 🙂 Interesuje mnie zawodowo, chociaż chwilowo mam miłą przerwę 😉

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   29 listopada 2014 @ 16:31

   Cieszę się i zapraszam do zaglądania 🙂

   Reply

  • Lida
   8 lutego 2016 @ 15:32

   Również lubię Twój blog, z chęcią zawsze tutaj zaglądam z nadzieją, że coś nowego się pojawi!

   Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   9 lutego 2016 @ 21:57

   Baaaaardzo się cieszę! 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

   Reply

 4. Anonimowy
  28 listopada 2014 @ 13:40

  Dodalabym jeszcze sprawdzenie, ile jest w kamienicy lokali komunalnych i w jakim stanie. Rozne miasta maja rozna polityke w ich zakresie, ale generalnie nie ma pieniedzy na modernizacje i czesto zdarzaja sie substandardowe mieszkania, z rozsypujacymi sie instalacjami, lazienkami na korytarzu (chyba, ze widok sasiada przemykajacego w szlafroku uznamy za malowniczy element, zwiazany z mieszkaniem w kamienicy:). Przy malych wspolnotach miasto (tak jest m.in. w Gdansku) wetuje propozycje remontow. Niekiedy – np. po smierci najemcy – te lokale staja sie nieogrzewanymi, niszczejacymi jeszcze bardziej pustostanami.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   29 listopada 2014 @ 16:43

   Dzięki za to uzupełnienie. Nie myślałam o tym, bo w Sopocie miasto jest nastawione bardzo pro-remontowo i sporo remontów dofinansowuje.

   Reply

 5. EHC
  28 listopada 2014 @ 14:45

  Świetny artykuł. Największym problem w kamienicach jest zapach, często jest to grzyb. Dodatkowo stare systemy ocieplenia, dziurawy dach czy nieszczelne okna. Jednak klimat takiego mieszkania jest bezcenny.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   29 listopada 2014 @ 16:33

   Zgadzam się, że grzyb to największy problem. Do tego stopnia, że nawet, gdyby mieszkanie było atrakcyjne cenowo, jasne, w dobrym miejscu i na pierwszym piętrze, a w mieszkaniu czuć by było zapach grzyba – nie zdecydowałabym się na nie.

   Reply

 6. Marta
  29 listopada 2014 @ 10:36

  Przez ostatnie 6 lat mieszkałam w kamienicy, a teraz przeprowadziłam się do bloku. Na szczęście tylko tymczasowo, dopóki nie zakończy się remont naszego kamienicznego mieszkania. Nie mogę się już doczekać, bo chociaż w bloku mieszka się bardzo wygodnie, nie ma tego wyjątkowego klimatu, jaki panuje w kamienicy.
  W tej chwili wiele kamienic podlega gruntownemu remontowi, którego podejmują się firmy specjalizujące się właśnie w renowacji kamienic. Firma jednak firmie nierówna i nie zawsze ten remont przebiega zgodnie ze sztuką, czasem jest to bardziej "malowanie trawy" niż prawdziwy remont.
  Zdecydowanie wolę kupić mieszkanie do remontu niż po remoncie, bo przynajmniej wiem co tam zostało zrobione. Nieraz widziałam, że zamiast porządnego zerwania tynków, te stare przykrywa się po prostu płytą. Pod nią zaś nie tylko konserwuje się w ten sposób "zapachy", ale również kwitnie tam życie, o którym wolałabym nie wiedzieć.
  Mankamentem, a zarazem zaletą naszego mieszkania jest fakt, że znajduje się na 4 piętrze. Przez to, że nie ma widy, trzeba się trochę nagimnastykować, by tam dotrzeć, ale za to mamy najwięcej światła w mieszkaniu wśród wszystkich mieszkańców kamienicy. W mniejszym stopniu dociera też do nas hałas ulicy.
  Nie mam doświadczenia z ogrzewaniem gazowym, akurat mamy centralne, które zostało założone w czasie kompleksowego remontu kamienicy. Za to wyczyściliśmy stare piece i czasami to one grzeją nam czasami mieszkanie. Stare piece są często demontowane, a szkoda, bo nie tylko stanowią alternatywne źródło ciepła, ale również pełnią funkcję ozdobną i nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat.
  Poproszę o więcej kamienicznych postów oraz życzę powodzenia w remoncie!
  Marta

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   29 listopada 2014 @ 16:39

   Masz zupełną rację w tym, że często lepiej kupić mieszkanie przed remontem i zrobić wszystko porządnie od zera. 4 piętro jest problemem dopiero z wózkiem lub z zakupami, choć można podejść do tego pozytywnie i nazwać to wyrabianiem kondycji i codziennymi ćwiczeniami 🙂 U nas niestety nie ma już starego pieca. Zastanawialiśmy się nad kominkiem, ale to już nie to samo, co chwilę trzeba drewna dorzucać, chyba nam się nie chce 😉 Pozdrawiam i dziękuję!

   Reply

 7. Anonimowy
  1 grudnia 2014 @ 18:10

  Przez 20 lat mieszkałam w kamienicy z początku XX wieku … zgadzam się z Twoimi spostrzeżeniami. Dodam, że mieszkanie (95m2) miało prawie 4m wysokości i było ciągle niedogrzane. Rachunki za gaz (kaloryfery, woda, kuchenka) przychodziły astronomiczne, a i konserwacja gazowego ogrzewania też niemało kosztowała.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   16 grudnia 2014 @ 13:34

   Tak, wysokie koszty ogrzewania to największy minus mieszkań w kamienicach.

   Reply

 8. Domy w Oławie
  12 grudnia 2014 @ 10:21

  Dzięki za fajny artykuł. Na pewno się przyda przed zakupem nieruchomości. Moja znajoma chce kupić mieszkanie w kamienicy to podzielę się z nią Twoimi uwagami 🙂

  Reply

 9. sprzedawca rolet
  15 grudnia 2014 @ 11:13

  Przyznam, że do tej pory o kamienicach myślałem głównie przez pryzmat wad, o których zresztą też jest sporo we wpisie. Głownie kojarzą mi się z wysokimi rachunkami, niestety niezbyt miłym zapachem i starą, nieszczelną stolarką okienną. W kamienicy, w której mieszkałem przy wietrze firanki latały tak, jakby okno było otwarte – ale to chyba był skrajny przypadek. W każdym razie wychodzi na to, że może jeśli wybrać, by mieszkanie na 1. piętrze i w miarę zadbaną kamienice, to jednak sprawa jest warta przemyślenia… Dałaś mi do myślenia 🙂

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   16 grudnia 2014 @ 13:36

   Ten wpis jest w zasadzie tylko o wadach mieszkania w kamienicy 🙂 zalety są dla mnie oczywiste, ale chyba rzeczywiście dla wielu osób nie. Może pora na osobny wpis o zaletach takich mieszkań 🙂

   Reply

 10. Proxima Service
  18 grudnia 2014 @ 12:07

  Chyba największy problem z kamienicami polega na tym, że najczęściej są zlokalizowane w bardzo gęstej zabudowie i nieciekawym otoczeniu, wokół mało zieleni, szaro i buro. Jeśli byłaby to wyremontowana kamienica z elegancką fasadą i otoczona zielenią, z „normalnymi” lokatorami, to nie widzę problemu – ale to chyba mało prawdopodobne.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   18 grudnia 2014 @ 14:36

   To na pewno zależy od miasta. Zarówno w Sopocie, jak i w Gdańsku jest wiele kamienic zlokalizowanych w bardzo atrakcyjnych dzielnicach (Wrzeszczu i Oliwie), blisko lasu. Niekoniecznie mają wyremontowane fasady, ale nowe budownictwo w tych samych lokalizacjach jest co najmniej 1,5 raza droższe, co czyni mieszkania w kamienicach bardzo atrakcyjne.

   Reply

  • Anek
   6 stycznia 2015 @ 01:13

   Nigdy nie spotkałam się z taką opinią o "kamienicznych" rejonach. Zieleń w starym otoczeniu zawsze była i jest. Kamienice projektowano często wraz z otoczeniem (naczytałam się archiwalnych teczek to wiem :P). To nowe budownictwo nie szanuje prawa mieszkańców do zieleni. Deweloperzy robią wszystko, żeby na działce upchnąć i opchnąć jak najwięcej mieszkań kosztem zieleni i części wspólnych, typu place zabaw, podwórka.

   Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   7 stycznia 2015 @ 21:02

   @Anek: zależy to od gęstości tkanki miejskiej, w ścisłych centrach bywają kamienice bez zielonego otoczenia. A o nowym budownictwie można by rozpisać się baardzo szeroko, więc nawet nie zaczynam 😉 ale niech moje zdanie wyrazi fakt, że swoje mieszkanie kupiłam w starym.

   Reply

 11. Robert
  29 lipca 2015 @ 11:09

  Bardzo pomocny jest ten artykuł. Największy problem w starych kamienicach to moim zdaniem problem z dogrzewaniem.

  Reply

 12. Paweł Ewertowski
  29 września 2015 @ 13:18

  Hej, dziękuję za świetne uwagi. Jestem właśnie w trakcie zakupu mieszkania w kamienicy i mam do Ciebie pytanie – mam informację, że instalacje elektryczne nie były remontowane w kamienicy. W Twoim artykule piszesz "Tutaj na szczęście nie jesteśmy w żaden sposób zależni od wspólnoty ani od istniejących w budynku instalacji. "

  Możesz wytłumaczyć dlaczego a) powinienem b) nie powinienem się martwić ? W mieszkaniu jest poprowadzona miedziana instalacja.

  Dziękuję!
  Pozdrawiam!

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   29 września 2015 @ 14:47

   Pawle, nie musisz się martwić, instalację elektryczną możesz wyremontować po prostu niezależnie, tylko w swoim mieszkaniu i nie musisz pytać wspólnoty o zgodę.

   Reply

 13. Unknown
  29 września 2015 @ 18:01

  Pani Kasiu, odnośnie zgód – jak to jest z wyburzaniem ścian w mieszkaniu w kamienicy, jeśli nie są to ściany nośne? Potrzebna jest zgoda? Z góry dziękuję z odpowiedź i pozdrawiam.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   13 października 2015 @ 14:43

   Zawsze potrzebna jest zgoda, nawet jeśli zmieniany jest tylko materiał ściany działowej. Radzę się tego trzymać również ze względu na możliwe kłopoty z ubezpieczeniem, jeśli na przykład na ścianach sąsiadów pojawią się rysy.

   Reply

 14. Anonimowy
  2 listopada 2015 @ 17:57

  Pani Kasiu, skąd u Pani okna z PCV? Już były?
  a co do kotów to polecam link:

  http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/%E2%80%9Eotw%C3%B3rz-drzwi-piwnicy-kotom%E2%80%9D-warszawa-prosi-mieszka%C5%84c%C3%B3w-o-pomoc/ar-BBmwuM3

  wierna czytelniczka
  Agnieszka

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   2 listopada 2015 @ 18:16

   Niestety pani Agnieszko, były 😉 Częściowo będziemy je wymieniać na drewniane przed wprowadzeniem się, resztę później, stopniowo. Jeśli chodzi o koty to hmm, jestem sceptyczna 😉 siusiają nam w ogródku na rośliny, boję się też roznoszonych przez nie chorób, nie mam jak postawić dziecku piaskownicy…Z pewnością nie chciałabym jednak, żeby poumierały z zimna. Serdecznie pozdrawiam!

   Reply

 15. Maga
  8 listopada 2015 @ 12:19

  Nie powinnam się tym chwalić, ale nasze mieszkanie (na poddaszu 100-letniej sopockiej kamienicy) było zakupem spontanicznym. Pojechaliśmy je obejrzeć, najpierw bez biura nieruchomości, po prostu wpuścił nas student wynajmującego tam pokój. Właściwie wszystko nakazywało nam stamtąd uciekać – przeciekający dach i zniszczone sufity i podłogi, jeden pokój przechodni, okna PVC jakby z odzysku, maleńka łazienka i przedpokój… A ja skupiłam się na tym, ze był balkon, widok na morze i parkiet jodełka, czułam, że można jeszcze uratować to mieszkanie. I tak mieszkamy już od 3 lat, właściwie remont trwa cały czas, na szczęście mąż jest spokojnym człowiekiem i ma wiele wyrozumiałości dla moich fanaberii 😉 Większość wymienionych przez Panią minusów dotyczy także i nas:
  – mała wspólnota – brak zgody w spr. indywidualnego ogrzewania, w końcu mamy wspólny piec gazowy, ale bez podzielników na kaloryferach, niektórym sie to nie oplaca…; nikt nie chciał dołożyć sie do docieplenia dachu ("Państwo chcą naciągnąć wspólnotę"), więc pozostaje mi się cieszyć, że udało się wyremontować dach i dostać kawałek ogródka…
  – koty, co prawda mieszkające w sąsiednim domu, ale regularnie znaczą nam drzwi wejściowe, załatwiaja sie w ogródkach, wyleguja sie na naszej trampolinie, w zeszłym roku dzwoniłam kilkakrotnie do straży miejsckiej, żeby ktos zabrał te zabite przez samochody;
  – mieszkania komunalne – starsza pani z urojeniami, przemykająca często w szalfroku z kuchni/łazienki do pokoju; druga starsza pani – wyjątkowo niesympatyczna i problemowa
  – mieszkania wynajmowane – duża rotacja lokatorów, ale na szczęście wszyscy spokojni
  – w związku z remontem – wizyty w UM, zgody, pozwolenia i projekty…
  Mogłabym tak długo wymieniać, ale coś nakazuje mi bronić się przed wyprowadzką za miasto (marzenie meża).

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   17 listopada 2015 @ 22:38

   To może jesteśmy nawet sąsiadkami? 🙂 Widziałam trampolinę w ogródku kamienicy niedaleko mnie… 😉 Znam te wszystkie minusy kamienic niestety również z osobistego doświadczenia. Życzę powodzenia i wytrwałości, w Sopocie mieszka się wg mnie fantastycznie, pewnie się Pani nie wyprowadzi 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

   Reply

 16. Jezynka
  25 listopada 2015 @ 12:29

  Ze zwierzętami w blogu zawsze są jakieś problemy. No i zawsze są dwie strony. Ja kocham zwierzęta, ale wiem, że mieszkając w bloku bym ich nie chciała mieć, bo zwierze się po prostu męczy.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   9 lutego 2016 @ 21:53

   chyba, że chomika 🙂

   Reply

 17. Anonimowy
  29 listopada 2015 @ 20:30

  Witam serdecznie. Pani Kasiu, może mi Pani pomoże. Jestem właśnie przed podjęciem decyzji kupna mieszkania na parterze w kamienicy. Wszystko tam jest do remontu bo mieszkanie 15 lat stało niezamieszkane. Nie wiem czy będę mogła przenieść kuchnię i łazienkę (chodzi o instalację kanalizacyjną). Jest tam doprowadzona woda i rura odpływowa w pierwszej, wejściowej małej izbie. Chciałabym zagospodarować drugą, większą izbę na kuchnię i łazienkę i po prostu nie wiem czy będę mogła przedłużyć rurę ściekową. Dodam, że mieszkanie jest na parterze. Podłoga w standardzie, drewniana na legarach. Nie odkryłam jeszcze na jakiej głębokości do ziemi. Bardzo proszę o poradę i pomoc, Z góry dziękuję.

  Reply

  • Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
   29 listopada 2015 @ 21:10

   Dzień dobry. Jeśli chodzi o stan mieszkania – niestety nie mogę pomóc nie widząc go. Z przeniesieniem kuchni nie powinno być problemu, z łazienką gorzej – muszla wc powinna znajdować się jak najbliżej pionu kanalizacyjnego – można je więc np. przenieś na drugą stronę ściany. Pozdrawiam, życzę powodzenia i podjęcia dobrej decyzji.

   Reply