|
mój stos materiałów z ŁDF. A w piśmie Design Alive, rozdawanym podczas Festiwalu, znalazłam artykuł o moim domu w Zakopanem, co bardzo mnie ucieszyło 🙂 |
Właśnie wróciłam z Łodzi, z Łódź Design Festival. Spędziłam tam cały weekend zwiedzając fantastyczne wystawy i przechadzając się po tym niezbyt pięknym, ale ogromnie interesującym, nowoczesnym i pulsującym życiem mieście. Sam festiwal było niezwykle ciekawy i dobrze zorganizowany – nad każdą wystawą czuwali bardzo dobrze poinformowani pracownicy i wolontariusze, którzy udzielali wyczerpujących informacji o projektach.
Głowę mam pełną nowych informacji i inspiracji, torbę pełną katalogów i ulotek, a aparat pełen zdjęć. W ciągu najbliższych dni/tygodni będę te informacje porządkować w serii wpisów z Łodzi. Wpis pierwszy, dzisiejszy, o ciekawych koncepcjach, nie tylko w sferze wnętrz, które zaskoczyły mnie podczas festiwalu. Kreatywność projektantów jest ogromna, a część projektów poniżej pokazuje, że pomysł może być prosty (co nie znaczy, że łatwiej na niego wpaść). Hasło tegorocznego festiwalu to Brave New World, zobaczcie więc pomysły, które sprawią że świat naszego pokolenia będzie śmielszy.
Część projektów z konkursów
must have! &
make me! znałam wcześniej i
pokazywałam już w tym wpisie, ale zobaczyć je na własne oczy – to zupełnie inne doznanie!
1. Wzory na tkaninach inspirowane polskim krajobrazem miejskim – kratami w oknach. Świetny pomysł na inspirację i świetny efekt. Mogłabym od razu te materiały kupić.
Kraty, proj. Izabela Sroka, Julia Cybis
2. Farbowanie algami
Nowatorska technika farbowania tkanin z wykorzystaniem żywych organizmów – alg. Kolory uzyskane w ten sposób zmieniają się pod wpływem czasu i ekspozycji na słońce, np. z zieleni w intensywny błękit, z bladego różu w jaskrawą czerwień i ostatecznie w pomarańczowy.
// A do tego te buteleczki z algami takie fotogeniczne… 😉 // Studio Blond & Bieber (Essi Johanna Glomb & Rasa Weber), Algaemy
3.Patyczaki
„Patyczaki” to zestawy elementów do tworzenia mebli, sprzętów,
instalacji. Dzięki prostej i uniwersalnej konstrukcji dają możliwość
tworzenia nieskończonej ilości struktur. Przykładem możliwości projektu
są 3 meble: stolik, regał, lampa. (źródło: ŁDF)
Jan Godlewski, Patyczaki
4. Ubranie dla fotela i człowieka
Projekt składający się z krzesła i kamizelki. Kamizelka może służyć jako ubranie dla krzesła – żeby wygodniej siedzieć, lub dla człowieka – w razie chłodu.
Magda Pawlas, Dress me up
5. Recykling dachówek
„Krzesło Kawara” zostało zaprojektowane w taki sposób, aby do jego
realizacji można było wykorzystywać odrzucone w procesie produkcji
japońskie dachówki. Wpisuje się w wyraźnie obecny na festiwalu trend recyklingu, wykorzystywania w projektach istniejących przedmiotów, naprawiania starych rzeczy.
Tsuyoshi Hayashi, Kawara Chair.
6. Estimote Beacons – urządzenie Bluetooth
http://estimote.com
Urządzenia do nadawania za pomocą bluetooth określonej (zaprogramowanej przez właściciela) informacji na telefony. Może to być np. menu w restauracji, czy reklama na ulicy, ale także wiadomość zostawiona domownikom. Wyjątkowo zgrabne i ładne, aż chce się to mieć.
7. Zabawny zestaw do nauki pastowania butów
Zaprojektowany przez studentkę 2 roku Wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krajowie zestaw dla malucha do nauki – zabawny, praktyczny i estetyczny.
7. Aplikacja do samodzielnego projektowania w rozszerzonej rzeczywistości
Chcesz samodzielnie zaprojektować stolik i regał i zobaczyć jak będzie wyglądać w Twoim domu? Dzięki tej aplikacji wystarczy kilka ruchów i zobaczysz na ekranie swój projekt w swoim wnętrzu. Aplikacja sama “wyczuwa” rozmiary pomieszczenia, dzięki czemu pomieszczenie jest przedstawione w odpowiednich wielkościach. Nie trzeba więc wymierzać pomieszczenia przed zamówieniem mebla.
8. Płyta Swiss CDF firmy Krono
Zabarwiona na czarno płyta HDF o wysokiej gęstości i podwyższonej odporności na wilgoć. Spodobał mi się bardzo estetyczny ciemnografitowy dekor. Płyta jest cieńsza od płyt MDF i dużo od nich twardsza. Podczas ŁDF była obecna w kilku projektach, w kawiarni Tektura pojawiła się w formie blatu stołu.
9. Tkaniny drukowane na zamówienie
CottonBee.pl – internetowa drukarnia tkanin –
www.cottonbee.pl – dzięki tej firmie możemy sami narysować to, co będzie zdobić naszą pościel. A może komuś zamarzą się poduszki z jego własnymi zdjęciami?
10. Powłoki cementowo-polimerowe HD SurfacePowłoka cementowo-polimerowa jest produktem
gotowym do użycia i łatwym w aplikacji na różnych powierzchniach – ścianach, podłogach, sufitach, schodach, a także
w łazienkach. Powłoka może być nakładana na blaty kuchenne i łazienkowe, stoły,
meble i inne przedmioty codziennego użytku. (informacja z http://www.podlogi-kopp.pl)
Jednym słowem: mając łazienkę w stanie “do remontu” nakładamy powłokę na wszystko od podłogi po sufit i voilà! wszystko wygląda świeżo i nowocześnie 😉
Simply About Home
15 października 2014 @ 11:06
Zasłony i ta aplikacja są świetne! Reszta też bardzo ciekawa. Pozdrawiam
Katarzyna Antończyk, Architekt Na Szpilkach
15 października 2014 @ 11:09
Zasłony też są chyba moim ulubionym odkryciem, ale podczas ŁDF zachwycałam się dosłownie wszystkim, co chwilę 🙂